Półfinał wiedzy o Gdyni

0
844

Ile lat ma Oksywie, jak nazywają się sale w Gdyńskim Centrum Filmowym, w jakich dzielnicach znajdują się konkretne ulice czy liczba miast siostrzanych – to jedne z wielu pytań, na które odpowiadali półfinaliści Konkursu Wiedzy o Gdyni.

Około 140 uczniów z gdyńskich podstawówek i szkół średnich zmierzyło się z pytaniami o wszystko to, co związane z Gdynią. Za nami półfinał Konkursu Wiedzy o Gdyni, który odbył się w sali Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.

Uczestników 5. edycji konkursu powitała przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Joanna Zielińska. Nad przebiegiem i organizacją półfinałowych zmagań czuwali także inni przedstawiciele rady: wiceprzewodniczący Andrzej Bień czy radni Marika Domozych, Elżbieta Sierżęga, Lechosław Dzierżak i Grzegorz Taraszkiewicz.

Ci, którzy zwycięsko przebrnęli przez szkolny etap konkursu tym razem mieli godzinę na rozwiązanie testu złożonego z kilkudziesięciu pytań, zarówno otwartych jak i zamkniętych. Do zdobycia wysokiej liczby punktów nie wystarczała jedynie wiedza o historii i początkach miasta – część pytań była związana z bardziej aktualnymi, a niekiedy nawet bieżącymi sprawami. Najlepsi musieli m.in. dopasować imiona, nazwiska i funkcje wiceprezydentów, wiedzieć kto ustawia w Gdyni tajemnicze rzeźby czy znać nazwy sal kinowych, które działają w Gdyńskim Centrum Filmowym. Osobne testy przygotowano dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Najlepsi z półfinalistów, czyli 10 najwyżej punktowanych znawców Gdyni zmierzy się w finale. Ten tradycyjnie odbędzie się w innej przestrzeni w czwartek, 16 kwietnia – tym razem w Muzeum Marynarki Wojennej. Finał będzie miał formę ustną, jest też otwarty dla publiczności.

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Marta Kuniecka