Podsumowanie złożonych wniosków do BO2023

0
404

343 dzielnicowe oraz 9 miejskich – tyle wniosków gdynianki i gdynianie złożyli do Budżetu Obywatelskiego 2023!

Najwięcej projektów dzielnicowych złożono w Chwarznie-Wiczlinie i Chyloni (28), Wzgórzu św. Maksymiliana (26) oraz w Redłowie (23). Wśród zgłoszonych pomysłów dzielnicowych najdroższy został wyceniony na 805 859 tys. zł, a najtańszy na 1450 zł. Wszystkie złożone wnioski można zobaczyć [ TUTAJ ].

Etap składania wniosków w gdyńskim BO2023 trwał blisko miesiąc – od 23 stycznia do 20 lutego. Najwięcej wniosków wpłynęło online. Za pośrednictwem serwisu www.bo.gdynia.pl 331 wniosków, a za pośrednictwem platformy ePUAP – 13 wniosków. Formularzy papierowych – w siedzibie LIS, UrbanLab Gdynia oraz w domach sąsiedzkich w sieci Przystani złożono 8.

Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji

Możemy zdecydowanie powiedzieć, że czekaliśmy na pomysły mieszkańców i mieszkanek do samego końca. Ostatni wniosek do BO2023 został bowiem złożony w poniedziałek, 20 lutego, o godz. 23.57. Bardzo dziękujemy autorom i autorkom projektów za zaangażowanie, za wszystkie nadesłane pomysły. To właśnie ta chęć zmiany naszego miasta na lepsze napędza gdyński Budżet Obywatelski – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Zgłaszane pomysły dzielnicowe mogły dotyczyć: komunikacji i organizacji ruchu, przestrzeni publicznej, sportu i rekreacji, zdrowia i polityki społecznej, edukacji, zieleni i ochrony środowiska oraz kultury. Z kolei projekty miejskie mogły zawierać się w zakresie tematycznym Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego, w tym także – od tego roku – dotyczyć ograniczenia emisji CO2 poprzez rozbudowę infrastruktury rowerowej.

21.02-23.06: weryfikacja i uzupełnienia w projektach

Wszystkie złożone pomysły dzielnicowe będą teraz sprawdzane pod kątem wymogów formalnych. Informacja o wynikach weryfikacji ogólnej projektów dzielnicowych i miejskich zostanie opublikowana na stronie bo.gdynia.pl do 16 marca.

Gdy wniosek przejdzie pomyślnie weryfikację ogólną, trafi do odpowiednich jednostek lub wydziałów Urzędu Miasta. Urzędnicy sprawdzą, czy pomysł można zrealizować w zaproponowanym kształcie. Przenalizują zaproponowaną lokalizację oraz ustalą ostateczny zakres i wycenę projektu.

Wstępna analiza merytoryczna projektów miejskich odbędzie się przed spotkaniem autorów i autorek z urzędnikami. W trakcie tych konsultacji urzędnicy przedstawią proponowany zakres zmian czy uzupełnień, a potem wspólnie dopracują ich końcową formę. Ostateczna analiza merytoryczna projektów zakończy się w tym samym czasie, co pomysłów dzielnicowych, czyli do 23 czerwca.

Lista projektów dopuszczonych do głosowania zostanie ogłoszona do 18 sierpnia. Głosowanie potrwa od 4 do 18 września. Wyniki poznamy kilka dni później.

Oprac. Paweł Musiał