Pociąg do miasta – Stacja Niepodległa 🗓

0
1326

Ruszył projekt Teatru Gdynia Główna, Miasta Gdynia oraz Lechstarter: Ogólnopolski Festiwal Pociąg do miasta – Stacja Niepodległa.

Już po raz czwarty gdyńskie place i zakamarki zamienią się w plenerową scenę i będą świadkami teatralnych interpretacji wielkich dzieł literatury, reportażu i dramatu współczesnego, które łączy wspólny temat – „Stacja Niepodległa”. Podczas festiwalu Gdynia stanie się nie tylko miejscem prezentacji spektakli teatralnych, ale przede wszystkim przestrzenią wolnej wymiany poglądów i dyskusji na tematy związane ze współczesnością. Przed oczami widzów będą sunęły widma postaci z polskiej historii, ożyje pamięć narodowych mitów, wybrzmią echa niezupełnie gładkich biografii. Zasada Festiwalu pozostanie niezmienna: 13 spektakli w ciągu siedmiu dni, a każdy dzień to dialogujące ze sobą prezentacje. Jednak w tym roku nie do końca podlegamy stałym regułom i grawitujemy w nowe. Poza przedstawieniami Teatru Gdynia Główna zaprezentujemy spektakle zespołów, które, podobnie jak my, trwają ponad ustrojami i wbrew burzom historii – Teatr Wiczy z Torunia, Teatr Trans-Atlantyk z Warszawy i Teatr Układ Formalny z Wrocławia. Rezygnujemy z zacisza i bezpieczeństwa sceny teatru i wychodzimy ze spektaklami w przestrzeń miejską, by poszukać dla nich nowych, zaskakujących kontekstów, stworzyć nowe miejsca spotkania z widzem i poprzez działania artystyczne ożywić je, wykorzystując naturalną topografię i architekturę miasta. W tym roku także po raz pierwszy ulotną atmosferę Festiwalu utrwalą recenzje młodych krytyków, którzy będą na bieżąco ćwiczyć się w pisaniu pod okiem Mirosława Barana.

Zapraszamy na obchody wolności i niepodległości, wyrażonej teatrem! Szukajcie teatru w Gdyni od 30 lipca do 5 sierpnia, zawsze o godz. 21:00. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Program festiwalu:

30 i 31 lipca (poniedziałek, wtorek) godz. 21

ZABYTKOWE KINO/ POLONIA SKWER ul. Skwer Kościuszki 10-12

ALBUM KARLA HOCKERA

30 i 31 lipca (poniedziałek, wtorek) godz. 21

DZIEDZINIEC/ URZĄD MIASTA GDYNIA ul. 10 lutego 24 (wejście od ul. 3 maja)

BURMISTRZ

1 i 2 sierpnia (środa, czwartek) godz. 21

PLAŻA MIEJSKA/ WEJŚCIE NR. 11 – Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego

MATKA COURAGE KRZYCZY

1 i 2 sierpnia (środa, czwartek) godz. 21

TARAS / 2 PIĘTRO MUZEUM MIASTA GDYNI ul. Zawiszy Czarnego 1

EPITAFIUM DLA WŁADZY

3 i 4 sierpnia (piątek, sobota) godz. 21

SKATEPARK/ SKWER SUE RYDER ul. Aleja Marszałka Piłsudskiego 30

DOBROĆ NASZA DOBROĆ

3 i 4 sierpnia (piątek, sobota) godz. 21

PLAC/ AUTOMOBILKLUB MORSKI – Ul. I ArmiI Wojska Polskiego 28

OD WESELA DO WESELA

5 sierpnia (niedziela) godz. 21

PLAC/ GDYNIA ARENA ul. Kazimierza Górskiego 8

MASSKA

Link do wydarzenia na Facebooku: www.facebook.com/events/966173616900922

Oprac. Witek Olejarz

Scheduled kulturalnie