Plebiscyt na Ulubieńca Polski

0
1007

Spośród 459 realizacji zgłoszonych do IX edycji ŻYCIA W ARCHITEKTURZE jury wyłoniło 49 finalistów: po siedmiu w każdej z konkursowych kategorii.

To najlepsze obiekty architektury powstałe w Polsce w latach 2015-2019. Do tytułu Ulubieńca Polski pretenduje 46 obiektów, w tym gdyński Woonerf na ul. Abraham. Głosować można [ TUTAJ ] raz dziennie do 27 października. Wesprzyj swoim “klikiem” ikonę z realizację z naszego miasta (w dolnej części strony, 33 pozycja).

Pierwszy woonerf w Trójmieście, czyli rodzaj ulicy, na której położono nacisk na wysoki poziom bezpieczeństwa, uspokojenie ruchu i wysokie walory estetyczne przy zachowaniu miejsc parkingowych i funkcji komunikacyjnej z priorytetem dla pieszych i rowerzystów, został zrealizowany w 2019 roku z inicjatywy lokalnych aktywistów ze stowarzyszenia Miasto Wspólne. Pomysł, zgłoszony w budżecie obywatelskim, otrzymał rekordowe poparcie. Woonerf jest zlokalizowany w ścisłym centrum Gdyni, między ul. 10 Lutego a Batorego. Projekt opracowano na podstawie wyłonionej w studenckim konkursie pracy M. Bazylko i T. Jażdżewskiego, z której zaczerpnięto przede wszystkim graficzny motyw zainspirowany detalem na klatce schodowej modernistycznej kamienicy. Wprowadzono nowe nasadzenia, zwiększono ilość zieleni oraz znacznie zredukowano liczbę miejsc postojowych. Na całym odcinku obowiązuje strefa zamieszkania. Przestrzeń jest w pełni przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wykorzystując naturalne nachylenie ulicy dla zapewnienia łatwego dostępu do lokali usługowych, których wejścia położone są na różnych poziomach.

Źródło: strona organizatora

Oprac. Łukasz Strzałkowski