Parapetówka w Cisowej

0
792

W niedzielę, 9 września swoją działalność rozpoczęła Przystań Chylońska 237. To trzecie centrum sąsiedzkie otwarte w ramach nowej sieci miejsc łączących usługi dla mieszkańców.

W programie otwarcia znalazły się m.in. warsztaty kuglarskie i bębniarskie, zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży, konsultacje zdrowotne, zumba i strefa gier planszowych. Od 13 mieszkańcy pobliskich osiedli schodzili się zobaczyć nowe miejsce – niektórzy wzięli również udział w paradzie otwierającej wydarzenie.

Finałem dnia była herbatka sąsiedzka, podczas której mieszkańcy dzielili się swoimi pomysłami na funkcjonowanie Przystani. A że pomysłów nie brakowało – pojawiły się nowe punkty w programie placówki. Od 25 września w każdy wtorek w godz. 16-19 w jednej z sal wszystkie aktywności będą się odbywały wyłącznie w języku angielskim – na nieformalnych spotkaniach z językiem obcym mile widziane będą dzieci i dorośli. Zaplanowano powstanie klubu rodzica – z wyraźnym zaznaczeniem, że ma on służyć nie tylko matkom, ale i ojcom. Rodzice będą mogli skonsultować się z psychologiem, który odpowie na pytania związane z trudnymi momentami w rozwoju dziecka – o konsultacje specjalistów zadba Gdyńskie Centrum Zdrowia. Podczas herbatki sąsiedzkiej zastanawiano się również czy zajęcia dla seniorów powinny odbywać się w formule międzypokoleniowej – czy raczej we własnym gronie. Oba rozwiązania znalazły zwolenników, dlatego oba znajdą się w programie centrum sąsiedzkiego.

Przystań Chylońska 237 powstała w budynku, gdzie mieścił się Zespół Szkół Ekologicznych (a dawniej szkoły o profilu chemicznym). Dziś funkcjonuje tu żłobek i przedszkole. W niedalekiej przyszłości powstanie Mediateka, część przychodni podstawowej opieki zdrowotnej oraz część opiekuńcza. Na potrzeby centrum sąsiedzkiego przygotowywana jest przebudowa obiektu. Zakończyły się prace nad koncepcją architektoniczną we współpracy z instytucjami, które będą działać w budynku. Następnie opracowana zostanie dokumentacja projektowa, wyłoniony zostanie także operator przychodni, który przygotuje dokumentację przebudowy swojej części budynku. Kolejne kroki to pozwolenia na budowę, przetarg na wykonawcę i wykonanie prac budowlanych. Zmiany w budynku będą znaczne z uwagi na konieczność uwzględnienia wielu różnych funkcji.

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Witek Olejarz