Oszuści podszywają się pod urząd

0
481

Otrzymałeś od urzędu miasta SMS dotyczący przyjęcia uchodźców z Ukrainy w swoim mieszkaniu? Zachowaj ostrożność i w żadnym wypadku nie odpisuj. To może być próba oszustwa. Urząd Miasta Gdyni nie wysyła tego typu wiadomości.

Na początku tygodnia otrzymaliśmy informacje, że niektórzy mieszkańcy Gdyni dostają wiadomości SMS od urzędu miasta z podziękowaniem za chęć przyjęcia pod swój dach uchodźców z Ukrainy.

– Urząd Miasta Gdyni pragnie bardzo Państwo podziękować za chęć przygarnięcia pod swój dach rodziny z Ukrainy. Rodzina jest 5 osobowa.kobieta z czwórką dzieci. W dniu jutrzejszym do godz 12 zostaną przywiezieni do Państwa pod wskazany adres.w razie jakichkolwiek pytań służymy pomocą.Urząd Miasta Gdynia.zlecenie nr 2346 – to treść SMS-u, który otrzymała jedna z mieszkanek. Celowo zachowaliśmy oryginalną pisownię.

Informujemy, że Urząd Miasta Gdyni nie wysyła takich SMS-ów do mieszkańców naszego miasta.

W ostatnich tygodniach wiele osób, w geście solidarności z narodem Ukraińskim, udzieliło im wsparcia, w tym także noclegu we własnych mieszkaniach i domach. To postawa godna uznania. Niestety i w tej trudnej sytuacji znalazły się osoby, które próbują to w jakiś sposób wykorzystać. Nie wiemy, czy jest to jedynie kiepski żart czy próba oszustwa. O sprawie poinformowana została policja. Apelujemy, żeby na takie wiadomości nie reagować, w żadnym wypadku nie odpisywać czy nie klikać w ewentualnie przysłane linki.

Gdyńskie Centrum Kontaktu w ramach prowadzonych przez siebie usług, wysyła do mieszkańców jedynie SMSy z informacją o zarezerwowanych wizytach oraz SMSy o zbliżających się terminach odbioru odpadów. Obie usługi wymagają wcześniejszego podania przez mieszkańca numeru telefonu.

Oprac. Mateusz Kalinowski