Orłowo: zaczyna się realizacja zwycięskiego projektu

0
880

Plac Górnośląski może stać się ulubionym miejscem spotkań mieszkańców tej części Orłowa. Właśnie rozpoczyna się pierwszy etap porządkowania tego terenu. To inicjatywa mieszkańców, realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego. Ma być wstępem do rozmów o tym, jak to miejsce powinno wyglądać w przyszłości.

Plac Górnośląski wytyczono w czasie wojny, gdy nosił jeszcze nazwę Fritz Groen Platz. Obecny wygląd tego miejsca ukształtował się jednak w późnych latach 90. Wtedy przeniesiono tu pawilony handlowe z ul. Batorego, a niedługo później powstał także plac zabaw. I chociaż zakupy m.in. ekologicznych produktów czy uciecha dla najmłodszych, przyciąga na plac Górnośląski tłumy odwiedzających nie jest tajemnicą, że potencjał tego miejsca jest znacznie większy.

– To główny plac tej części dzielnicy, ale częściej się go mija lub przechodzi obok, niż zostaje na dłużej. Tymczasem z powodzeniem mógłby stać się miejscem spotkań mieszkańców Orłowa oraz pobliskich dzielnic. Stąd pomysł, by w ramach Budżetu Obywatelskiego chociaż trochę uporządkować ten teren – mówi Basia Marchwicka, autorka projektu estetyzacji tego miejsca w ramach BO.

Plan uporządkowania tego terenu zakłada m.in. uregulowanie skarp, likwidację stopni, zasianie nowego trawnika oraz wytyczenie żwirowych ścieżek. Założenia te, ujęte w inicjatywie „Estetyzacja terenu zielonego przy pl. Górnośląskim – etap 1”, zyskały poparcie 290 mieszkańców Orłowa, którzy w listopadzie 2015 brali udział w głosowaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego. To drugi najlepszy wynik – zaraz po progu zwalniającym przy ul. Wrocławskiej. Oba projekty zostały wskazane do realizacji, ponieważ pozwolił na to budżet przeznaczony dla dzielnicy.

Pod koniec sierpnia uporządkowany plac ma służyć mieszkańcom. Koszt prac ostatecznie wyniesie blisko 180 tysięcy złotych, czyli więcej, niż cała pula Budżetu Obywatelskiego dla Orłowa w edycji 2015.

Inicjatorzy zmian na placu Górnośląskim przekonują, że sierpniowe prace to zaledwie wstęp do rozmowy o tym, jak w przyszłości powinno wyglądać to miejsce. Każdy, kto chciałby podzielić się swoim pomysłem, może zgłosić się do Rady Dzielnicy Orłowo.

Źródło: bo.gdynia.pl

Oprac. Paweł Musiał