Open House Gdynia 🗓

0
445

7. edycja festiwalu architektury i designu odbędzie się 29 i 30 maja. Hasło przewodnie wydarzenia to „Foto!”, dlatego nie zabraknie również fotograficznych spacerów.

 

Gdynia ponownie odsłoni swoje tajemnice i na jeden weekend stanie się najbardziej otwartym miastem Polski, a może i świata. Wszystko za sprawą festiwalu Open House Gdynia. To lokalna odsłona międzynarodowego wydarzenia, które na całym świecie otwiera drzwi do dobrze zaprojektowanych przestrzeni. Pozwala też lepiej poznać miasto i jego mieszkańców.

Każda edycja festiwalu ma swój temat przewodni. W zeszłym roku było to miasto i muzyka. Teraz organizatorzy skupią się na tym, co dostrzegalne i niedostrzegalne. Tegoroczna odsłona odbędzie się̨ pod hasłem „Foto!”. Uczestnicy jak zawsze mogą liczyć na wiele różnorodnych atrakcji. Będą spacery, zwiedzania i fotograficzne niespodzianki.

Główne atrakcje zaplanowano 29 i 30 maja. Jednak inauguracja festiwalu odbędzie się w piątek, 28 maja. Otwarcie zaplanowano o godz. 17.30 przy budynku Portova (ul. Węglowa 22/24).

W ostatni weekend maja będzie można zajrzeć do niedostępnych na co dzień wnętrz. Swoje podwoje otworzą m.in. gdyńskie instytucje, pracownie, a nawet prywatne mieszkania. Dzięki temu uczestnicy mogą liczyć na nowe doznania podczas odwiedzania kolejnych punktów.

Tradycją festiwalu Open House Gdynia jest możliwość spojrzenia na to, jak powstają najciekawsze, nowe gdyńskie budynki. Dzięki spółce Invest Komfort uczestniczy będą mogli odbyć fascynującą podróż do serca architektury. Na trasie festiwalu znajdą się: budynek Portova oraz osiedle Nowe Kolibki.

Nie zabraknie też prezentacji twórców kultury i spacerów z historią fotografii w tle. Wszyscy chętni będą mogli zapoznać się z dorobkiem artystycznym najbardziej cenionych lokalnych fotografów, a także przyjrzeć się twórczości amatorów u progu kariery. To również okazja, aby poznać miasto z perspektywy doskonałych kadrów oraz podziwiać modernistyczne detale podczas spacerów z wybitnymi fotografami i przewodnikami. Uczestnicy zajrzą też do najstarszych gdyńskich zakładów fotograficznych i przyjrzą się pracy tych, którzy od wielu pokoleń dokumentują życie gdynian.

W ubiegłym roku dużym zainteresowaniem cieszyły się wydarzenia performatywne i artystyczne w plenerze. Dlatego pojawią się również w tegorocznej edycji. Co to będzie? Gdynianie mogą liczyć na wydarzenia kulturalne, które odbędą się w nietypowych miejscach, np. w Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo” czy schronie na Leszczynkach.

Szczegółowe informacje pojawią się w najbliższych dniach. Natomiast zapisy na poszczególne wydarzenia wystartują w piątek, 21 maja na stronie www.ohgdynia.org.

Gdynia była pierwszym polskim miastem należącym do rodziny Open House Worldwide, czyli organizacji zrzeszającej 42 miasta z całego świata. Festiwal popularyzuje wartości historyczne i estetyczne architektury oraz promuje dobry design. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w Londynie w 1992 roku.

Oprac. Amelia Bielska

od do
Scheduled kulturalnie