Oksywie: Tymczasowy buspas na ul. płk. Dąbka

0
338

Na ul. płk. Dąbka – na odcinku od ronda na Pogórzu Górnym do wyjazdu z niedawno wybudowanego marketu – zostanie uruchomiony tymczasowy buspas.

Będzie on obowiązywać od godz. 6.00 do godz. 9.00 w dni powszednie. Montaż oznakowania pionowego i poziomego rozpocznie się w poniedziałek 17 października a funkcjonowanie od czwartku 20 października od godziny 06:00.

Jak komentują miejscy urzędnicy, rozwiązanie jest niezbędnym kompromisem. Transport zbiorowy jest najlepszą alternatywą w codziennych podróżach, umożliwia przejazd największej liczbie osób. To również dodatkowa zachęta dla osób, dla których tempo podróży ma decydujące znaczenie. Niestety, dane Zarządu Komunikacji Miejskiej, wykazują, że na najbardziej newralgicznych odcinkach dróg, w godzinach szczytu porannego i popołudniowego autobusy w każdym kursie tracą nawet kilkanaście minut względem rozkładu jazdy. To właśnie na bazie danych z ZKM Gdynia wskazane zostały odcinki tymczasowych buspasów.

Tymczasowy buspas ma na celu priorytet transportu zbiorowego. Podobne rozwiązanie zostało wprowadzone na ul. Wielkopolskiej. Buspas funkcjonuje na odcinku ul. Wielkopolskiej od ul. Gedymina do ul. Strzelców od poniedziałku do piątku, w godzinach 15:00-18:00.

Oprac. Karol Molęda