Grabówek: ogród społeczny

0
429

Zbliża się jednak koniec sezonu, dlatego ostatnio odbyło się porządkowanie terenu wokół ogrodu społecznego na Grabówku.

Ogród społeczny znajduje się na dziedzińcu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni niedaleko zbiegu ulic Grabowo, Morskiej i Komandorskiej. Mieszkańcy Gdyni, pracownicy MOPS-u i pobliskich placówek od 4 lat regularnie upiększają tę przestrzeń i dbają o nią. Celem ogrodów społecznych jest pielęgnowanie nie tylko roślin, ale także relacji międzyludzkich i wspólne spędzanie czasu. Ponadto każdy może przyjść i poczęstować się np. świeżymi ziołami, warzywami lub owocami. Inne dzielnice również mogą pochwalić się takimi miejscami.

Ogrody społeczne funkcjonują m.in.: na Oksywiu – na terenie Przystani Śmidowicza 49, w Chyloni – obok boiska TKKF Checz przy ul. Zamenhofa 17, a także przy Szkole Podstawowej nr 23 oraz przy ul. Źródlanej i ul. Dickmana. Inną ciekawą inicjatywą jest ogród „Bez pośpiechu” prowadzony przez osoby wspierane przez Centrum Samopomocy w Gdyni.

Otwarte przestrzenie społeczne w Gdyni to nie tylko ogrody. W mieście funkcjonuje też m.in. sieć centrów sąsiedzkich, kluby seniora, Klub 1, 2, 3 przeznaczony dla osób w kryzysie psychicznym czy „Wymiennikownia” – Młodzieżowe Centrum Innowacji Społecznych i Designu.

Oprac. Mateusz Kalinowski