Jak walczyć z depresją

0
447

W październiku w Gdyni wystartuje „Dobrze, że jesteś” – szeroka kampania przeciwdziałania depresji skierowana do uczniów oraz ich rodziców i nauczycieli.

To kolejne działanie w zakresie zdrowia psychicznego realizowane w naszym mieście. Pozwoli rozpoznawać pierwsze symptomy obniżonego nastroju u siebie i innych, a także dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy oraz jak udzielić jej innym.

Celem kampanii jest budowanie świadomości najmłodszych gdynian na temat depresji, nauka rozpoznawania jej symptomów w najbliższym otoczeniu i odpowiednia profilaktyka.

Eksperci z fundacji „Dbam o Mój Z@sięg” przygotowali kompleksowy pakiet działań dla uczniów szkół podstawowych (z klas IV-VIII) i ponadpodstawowych. To:

  • zajęcia na temat profilaktyki depresji, dostępnych form pomocy, radzenia sobie ze stresem i izolacją spowodowaną COVID-19,
  • profesjonalny poradnik o depresji,
  • zajęcia popołudniowe dla szkolnych liderów pomocy swoim rówieśnikom,
  • animacje komputerowe w zakresie przeciwdziałania depresji ułatwiające odczytywanie jej pierwszych symptomów.

Z kolei rodzice uczniów wezmą udział w 15 webinariach tematycznych o metodach rozpoznawania pierwszych objawów depresji u dziecka i sposobach walki z nią. Poprowadzi je zespół znakomitych specjalistów z fundacji i ekspertów zewnętrznych.

Wsparcie obejmie również nauczycieli, którzy zdobędą kompleksową wiedzę podczas szkoleń online. Otrzymają też poradnik na temat rozpoznawania pierwszych symptomów i postępowania w przypadku dzieci i młodzieży z objawami depresji, a także zestaw potrzebnych infografik. Aż 6 grup gdyńskich nauczycieli, pracowników oświaty i specjalistów weźmie udział w spotkaniach superwizyjnych na temat rozwiązywania bieżących trudności szkolnych uczniów.

Całość dopełni szeroka kampania społeczna na specjalnej stronie internetowej. Co ciekawe, jednym z jej elementów będzie kalkulator depresji – prosta forma sprawdzenia czy „ja lub osoba mi bliska” jest zagrożona depresją.

Te i wiele innych ciekawych działań w ramach kampanii „Dobrze, że jesteś” potrwa do końca czerwca 2022 roku. Zadanie jest realizowane ze środków Gminy Miasta Gdyni w ramach otwartych konkursów ofert dla organizacji pozarządowych.

Oprac. Martyna Rodzik