Od jutra zmiany w obostrzeniach

0
992

Od piątku 28 maja rząd luzuje kolejne obostrzenia. Doczekamy się całkowitego otwarcia gastronomii, możliwości organizowania imprez okolicznościowych czy korzystania z krytych obiektów sportowych, basenów i klubów fitness.

 

Piątek i sobota – 28 i 29 maja – to dni, w których zniesione zostaną kolejne obostrzenia. To kolejny etap luzowania obostrzeń, który rząd rozpoczął w maju. Co dokładnie się zmieni?

GASTRONOMIA
Od 15 maja restauracje i puby mogą zapraszać swoich gości do ogródków na świeżym powietrzu. Od najbliższego piątku 28 maja przywrócona zostanie możliwość korzystania z wnętrz lokali. Obowiązywać będzie reżim sanitarny:

  • limit 50% obłożenia lokalu,
  • zajęty może być co drugi stolik,
  • dystans 1,5 m pomiędzy stolikami (chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
Sezon wiosenno-letni to czas, kiedy częściej organizowane są uroczystości rodzinne, takie jak wesela czy komunie. Od 28 maja ponownie będzie można je organizować. Obowiązywał jednak będzie limit 50 osób. Co ważne – do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.

SPORT
Dobre wiadomości dla miłośników aktywności fizycznej – ponownie otwierają się obiekty zadaszone, siłownie, kluby fitness, a także solaria. Odrębne zasady bezpieczeństwa obowiązywać będą dla poszczególnych rodzajów aktywności.

Kryte obiekty sportowe i baseny: limit 50% obłożenia obiektu, limit 50% obłożenia widowni (zajęte co drugie miejsce)

Siłownie, kluby fitness, solaria: limit 1 osoby na 15 m2, reżim sanitarny

Zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi: limit do 250 osób

EDUKACJA
Dzień później – w sobotę 29 maja – przywrócona zostanie nauka stacjonarna dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i średnich. W praktyce, oznacza to oczywiście powrót dzieci i młodzieży do placówek od pierwsze dnia nauki szkolnej, tj. poniedziałku – 31 maja.

Edukacja odbywać będzie się w reżimie sanitarnym: sale lekcyjne będą wietrzone w przerwach, a w weekendy placówki przechodzić będą szczegółową dezynfekcję.

OD 4 CZERWCA WRACAJĄ KONCERTY
Swoją działalność w maju mogły wznowić także plenerowe kina i teatry. Niestety luzowanie obostrzeń nie objęło branży muzycznej i koncertów. Wszystko jednak ma zmienić się od 4 czerwca. Z rządowego rozporządzenia wynika, że właśnie od tego dnia możliwe będzie prowadzenie działalności, która wiąże się z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki na wolnym powietrzu. To zmiana w stosunku do ostatnich przepisów. Wedle nich możliwe było organizowanie imprez plenerowych za wyjątkiem koncertów i występów grup muzycznych.

Plenerowe imprezy tego typu odbywać się będą w reżimie sanitarnym: limit 250 osób (osoby zaszczepione nie wliczają się do limitu), co drugie miejsce wolne lub odstępy 1,5 metra pomiędzy widzami, w braku wyznaczonych miejsc.

Oprac. Paweł Musiał