Nowy dom dla ryb

0
932

900 metrów kwadratowych dodatkowej powierzchni ekspozycyjnej i 13 nowych akwariów, gdzie zamieszkają m.in. rekiny i płaszczki. Akwarium Gdyńskie zostanie rozbudowane.

 

W jego przyziemiu powstanie nowa ścieżka edukacyjna. Właśnie wyłoniono wykonawcę prac. To firma 3JM z Kwidzyna. Według założeń rozbudowa ma się zakończyć w kwietniu 2023 roku. Koszt projektu to ponad 16 milionów złotych.

Szykuje się największa inwestycja realizowana w Akwarium Gdyńskim od ponad dekady. Będzie to nowoczesna, wielofunkcyjna przestrzeń edukacyjna. Dzięki niej odwiedzający jeszcze lepiej poznają morską faunę i florę. Nowa wystawa powstanie w przyziemiu Akwarium Gdyńskiego na dotychczas niezagospodarowanej ekspozycyjnie powierzchni 900 metrów kwadratowych. Stanie tam 13 zbiorników ze stworzeniami morskimi z południowej części Bałtyku, rejonu cieśnin oraz Morza Północnego.

Nowe akwaria będą domem m.in. dla ryb chrzęstnoszkieletowych – rekinów i płaszczek. Na ekspozycji zostanie również pokazane, jak zmiany zasolenia, falowanie czy rodzaje podłoża wpływają na to, jakie zwierzęta możemy spotkać w różnych akwenach.

Nowoczesna ścieżka edukacyjna powstanie w miejscu, które do tej pory nie było przeznaczone dla zwiedzających. Dlatego na początku trzeba będzie je odpowiednio przystosować na potrzeby turystyczne. Wzmocniona zostanie konstrukcja budynku, obniżone będą też fundamenty i posadzki piwnicy. To jednak nie wszystko. Zbudowana zostanie też klatka schodowa i doprowadzona nowa winda oraz wszelkie niezbędne instalacje.

Poza rozbudową przestrzeni ekspozycyjnej projekt zakłada także szereg działań skierowanych do uczniów oraz społeczności lokalnej. Chodzi o pokazanie relacji, jakie łączą świat morski ze światem ludzi oraz problemów ekologicznych, którym przyroda morska musi dziś stawiać czoła. To podstawowy cel działań edukacyjnych.

Według założeń prace budowlane mają się zakończyć w kwietniu 2023 roku, a zwiedzający będą mogli korzystać z nowej przestrzeni od wakacji tegoż roku.

Oprac. Amelia Bielska