Nadlatują “Albatrosy”

0
1132

Pasjonuje Cię kino? Masz pomysł na film? Nie czekaj, chwyć za kamerę lub telefon i stwórz swoją etiudę. Trwa 14. edycja Przeglądu Amatorskich Filmów Uczniowskich „Albatrosy”.

To konkurs dla uczniów szkół średnich z całej Polski, których pasją jest kinematografia. Młodzi filmowcy mają ostatnią szansę, żeby wziąć w nim udział. Zgłoszenia można przesyłać do 31 sierpnia. Więcej czasu na dokończenie swoich produkcji mają uczestnicy festiwalu „Młode Albatrosy” dla uczniów szkół podstawowych. W tym przypadku prace można zgłaszać do 15 września.

Głównym celem przeglądu jest zainteresowanie młodzieży tworzeniem filmów oraz prezentacja indywidualnych pasji. To również okazja do podniesienia swoich umiejętności. W ramach konkursu młodzi twórcy – samodzielnie lub pod okiem nauczyciela – muszą przygotować scenariusz, a później zrealizować swoją produkcję i zabrać się za filmowanie, reżyserowanie, montaż i udźwiękowienie. To kształci zdolność pracy zespołowej, a także pomaga w doskonaleniu uważnego słuchania innych. Tworząc samodzielnie film, młodzież uczy się też kreatywnego patrzenia na rzeczywistość.

Przegląd Amatorskich Filmów Uczniowskich „Albatrosy” to konkurs dla uczniów szkół średnich, którzy nie są jednocześnie słuchaczami szkół filmowych i nie ukończyli 20 lat. Uczestnicy muszą stworzyć dokument, animację, film fabularny lub eksperymentalny na dowolny temat. Produkcja powinna mieć maksymalnie 25 minut.

Na zgłoszenia pozostał tydzień. Prace należy przesyłać do 31 sierpnia. Uwaga: konkursowy film może zgłosić wyłącznie reżyser lub nauczyciel prowadzący. Każdy uczestnik ma jednak możliwość przesłania dowolnej liczby różnych produkcji.

Aby wziąć udział w konkursie, trzeba przesłać film w formie linku internetowego (np. na kanale YouTube lub Vimeo) na adres: m.drankiewicz@festiwalgdynia.pl z dopiskiem w tytule „Albatrosy 2021 – Przegląd Amatorskich Filmów Uczniowskich”. Należy też wypełnić kartę zgłoszeniową, która jest dostępna online.

Nadesłane filmy zostaną ocenione przez konkursowe jury. Wyłoni ono laureatów najlepszego krótkiego filmu fabularnego, najlepszego filmu dokumentalnego oraz najlepszej animacji lub filmu eksperymentalnego. Przyznana zostanie również nagroda publiczności. Łączna pula nagród w konkursie to 7000 złotych. Filmy o szczególnych walorach będą pretendowały do nagrody specjalnej jury – akredytacji na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.

W tym roku w ramach przeglądu odbyły się także m.in. bezpłatne warsztaty online z wybitnymi polskimi reżyserami – np. prof. Robertem Glińskim, Andrzejem Fidykiem i Kingą Dębską. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Pomorskiej Fundacji Filmowej.

Młode Albatrosy

Przeglądowi Amatorskich Filmów Uczniowskich „Albatrosy” towarzyszy analogiczny konkurs dla najmłodszych kinematograficznych talentów. Chodzi o Ogólnopolski Festiwal Filmów Uczniowskich „Młode Albatrosy”. W tym roku odbywa się jego 7. edycja. Tutaj w szranki stają uczniowie szkół podstawowych z całego kraju.

Młodzi twórcy mają za zadanie przygotować film fabularny, dokumentalny, eksperymentalny, teledysk, własną interpretację tekstu literackiego lub animację o dowolnej tematyce. Nagranie nie może mieć więcej niż 10 minut i powinno być zapisane na płycie DVD lub CD w formacie .mp4. Płyta musi być czytelnie opisana i zawierać: tytuł, imię i nazwisko reżysera oraz czas projekcji.

Aby wziąć udział w konkursie należy przesłać dwie kopie filmu na płytach na adres organizatora: Szkoła Podstawowa nr 51, ul. Słowackiego 53, 81-392 Gdynia, z dopiskiem „Młode Albatrosy 2021”. Do zgłoszenia trzeba też dołączyć kartę zgłoszeniową, którą można pobrać na stronie internetowej organizatora. Termin nadsyłania prac to 15 września. Uwaga: do udziału w konkursie nie będą dopuszczone filmy wykonane na odpłatne zlecenie lub nakręcone przed rokiem 2020.

Nadesłane prace oceni konkursowe jury. Autorzy trzech najlepszych filmów otrzymają statuetki oraz nagrody. Komisja konkursowa może także przyznać nagrody indywidualne (np. za: scenariusz, oryginalną muzykę, najlepszą rolę aktorską, montaż, reżyserię czy zdjęcia). Laureaci miejsc od II do VI oraz nagród specjalnych otrzymają nagrody rzeczowe.

Konkurs zakończy pokaz finałowych filmów oraz gala wręczenia nagród, którą zaplanowano w Gdyńskim Centrum Filmowym. Regulamin i szczegółowe informacje zamieszczono na stronie internetowej konkursu.

Przegląd „Albatrosy” organizuje Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni we współpracy z Gdyńską Szkołą Filmową. Z kolei festiwal „Młode Albatrosy” to wspólne przedsięwzięcie: Szkoły Podstawowej nr 51 w Gdyni i Pomorskiej Fundacji Filmowej.

Oprac. Martyna Rodzik