Mural Ani Przybylskiej

0
2872

W Gdyni trwa 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, podczas którego widzowie obejrzą dokument o Annie Przybylskiej – gdyńskiej aktorce zakochanej w swoim mieście, które pokochało też ją.

Z tej okazji na ścianie IX Liceum Ogólnokształcącego powstał mural przedstawiający Anię z dziećmi. Malunek przedstawia uśmiechniętą Annę Przybylską, przytulającą dzieci, a pojawił się właśnie na ścianie IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni przy ul. Orłowskiej 57. Miejsce jest nieprzypadkowe, ale i symboliczne. Najbardziej znana gdyńska aktorka uczyła się bowiem w „dziewiątce”, ale w czasach, gdy Ania była uczennicą, szkoła mieściła się przy ul. Żeromskiego 31. Mural na współczesnym gmachu szkoły jest jeszcze świeży, pachnie farbą i przysłania go rusztowanie. W pełnej krasie zobaczyć go będzie można już jutro – odsłonięcie odbędzie się o godz. 12.30.

Natomiast film „Ania” w reżyserii Krystiana Kuczkowskiego i Michała Bandurskiego, który kinową premierę będzie miał 7 października (8 lat po śmierci aktorki), na 47. FPFF widzowie obejrzą w czwartek, 15 września o godz. 12.00 w Teatrze Muzycznym na Nowej Scenie. Bilety wciąż są dostępne.

Z ekranu znów popłynie zaraźliwy śmiech aktorki, która sama opowie czym był dla niej sukces, piękno i sens życia. Rodzina – jej partner Jarosław Bieniuk, córka Oliwia, mama oraz siostra aktorki wspominać będą o tym, jaka była poza kamerami i jaką była mamą. Współpracownicy opowiedzą o jej pracy na planie i karierze zawodowej, przyjaciele o tym, jak ich zaskakiwała i jakie pozostawiła wspomnienia.

W filmie usłyszymy opowieści reżysera Radosława Piwowarskiego, przyjaciela i odkrywcy talentu aktorskiego Anny Przybylskiej oraz wielu aktorów: Katarzyny Bujakiewicz, Szymona Bobrowskiego, Anny Dereszowskiej, Jana Englerta, Pawła Małaszyńskiego, Andrzeja Piasecznego, Pawła Wawrzeckiego, Michała Żebrowskiego i innych.

Oprac. Małgorzata Trasna