Młodzież w magistracie

0
77

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 43 odwiedzili Urząd Miasta Gdyni i spotkali się z prezydentem Wojciechem Szczurkiem oraz radną Mariką Domozych.

Samorządowcy i młodzi gdynianie rozmawiali m.in. o miejskim budżecie, Młodzieżowej Radzie Miasta czy zaangażowaniu w pomoc Ukrainie.

22 uczniów z klasy VI C Szkoły Podstawowej nr 43, która jest częścią Zespołu Szkolno-Przeszkolnego nr 5 im. adm. Kazimierza Porębskiego, zawitało do gdyńskiego magistratu. Wszystko w ramach realizowanego w ich szkole projektu „Gdynia – moje miasto”. Jednym z jego założeń są spotkania z samorządowcami. Podczas wizyty młodzi ludzie mogli przekonać się, jak na co dzień wygląda praca urzędników.

Najpierw z uczniami spotkała się radna Marika Domozych, która opowiedziała im o miejskim budżecie, a także o tym, jak działa i czym zajmuje się Rada Miasta Gdyni. Wytłumaczyła też, w jakich sprawach mieszkańcy mogą zgłaszać się do samorzadowców. Zachęciła ich również do działania w Młodzieżowej Radzie Miasta.

Później do młodych gdynian dołączył prezydent Wojciech Szczurek. Tłumaczył on uczniom, za co odpowiedzialne są władze miasta. Odpowiadał także na pytania. Dotyczyły one m.in. zaangażowania Gdyni w pomoc Ukrainie. Prezydent przypomniał m.in., że w mieście powstał plac Wolnej Ukrainy, a na budynku Urzędu Miasta znajduje się spacjalny baner z hasłem „Gdynia z wolną Ukrainą”. Mówił również o transportach z pomocą humanitarną czy o punkcie Spilno, gdzie obywatele Ukrainy mogą uzyskać wsparcie.

Ponadto uczniowie spotkali się także ze strażnikami miejskimi oraz pracownikami Urzędu Stanu Cywilnego, którzy przybliżyli im swoją pracę.

Oprac. Małgorzata Trasna