Międzydzielnicowe pomaganie

0
731

„Razem możemy więcej” – pod tym szyldem, od kilu tygodni trwa międzydzielnicowe pomaganie dla Hospicjum Dziecięcego im. Św. Wawrzyńca „Bursztynowa Przystań” w Gdyni.

Z inicjatywy trzech gdyńskich rad dzielnic: Działek Leśnych, Leszczynek i Grabówka zrodził się pomysł aby zaprosić wszystkie rady i zrealizować wspólną zbiórkę na rzecz tego niezwykłego miejsca. W grupie pomysłodawców znalazł się nasz redaktor Łukasz Strzałkowski.

Pierwszym elementem współpracy był film radnych zachęcający do udziału w tej szczytnej akcji. Następnie kwesta, której efekt w postaci ogromnej szczodrości mieszkańców, przeszedł najśmielsze oczekiwania i już następnego dnia, trzeba było wymienić wypełnione po brzegi puszki na nowe. Następny krok to zbiórka artykułów dla hospicjum. Od ubiegłego poniedziałku pierwsze rady dzielnic otworzyły szeroko drzwi swoich biur i to właśnie tam, a także w zaprzyjaźnionych placówkach oświatowych: Szkole Podstawowej nr 20 na Wielkim Kacku, Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 i Zespole Wczesnej Edukacji nr 1 na Dąbrowie, aż do 9 grudnia można przynosić produkty oraz wrzucać datki do puszek, specjalnie przygotowanych dla wolontariuszy. Na liście niezbędnych produktów znalazły się: mleko 3,2 % w kartonikach, obiadki w słoikach gerber, rękawiczki nitrylowe rozmiar L i papier ksero a4.

Biura Rad Dzielnic, godziny otwarcia, adresy oraz szczegóły akcji w poszczególnych dzielnicach można sprawdzić na FB rad dzielnic, Dzielnice #wGdyni oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej UM

Akcja wsparcia dla „Bursztynowej Przystani” z dnia na dzień zataczała coraz większe koło, kolejne dzielnice przyłączyły się i pod koniec minionego tygodnia wspólnie działały rady: Działki Leśne, Leszczynki, Grabówek, Cisowa, Dąbrowa, Wielki Kack, Witomino, Pustki Cisowskie-Demptowo, Mały Kack, Redłowo i Śródmieście.

Druga kwesta miała miejsce w sobotę 30 listopada na gdyńskiej hali targowej, gdzie pośród kwiatów, owoców i warzyw, datki zbierali radni wolontariusze. Mimo mroźnej aury, zapału, entuzjazmu i zaangażowania nie zabrakło ani kwestującym ani darczyńcom. Powodzenie akcji to przede wszystkim gorące serca gdynian, którzy tak chętnie, kolejny raz wspierają zbiórkę dla „Bursztynowej Przystani”. To nie tylko pełne skarbonki, ale także liczna zbiórka wartościowych dla hospicjum artykułów.

Hospicjum św. Wawrzyńca “Bursztynowa Przystań” w Gdyni – to dom hospicyjny dla dzieci i młodzieży, który powstał z myślą o tym, by ulżyć w cierpieniu chorym dzieciom, rozjaśnić ich codzienność miłością, zapewnić im i ich rodzinom poczucie bezpieczeństwa. Ośrodek jest jednym z pierwszych w Polsce zaprojektowanych i wybudowanych od podstaw z myślą o małych pacjentach. Razem ze swoimi najbliższymi znajdują tu zrozumienie, spokój i troskliwą opiekę. Nie w szpitalnych, lecz w prawdziwie domowych warunkach, dzieci te – wraz z rodzeństwem czy rodzicami – mogą ćwiczyć, uczyć się i bawić.

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Krzysiek Marecki