Mały Kack: KOZA 🗓

0
700

Rada Dzielnicy Mały Kack, EkoPatrol Straży Miejskiej oraz Samodzielny Referat ds. Energetyki zapraszają na spotkanie z cyklu K.O.Z.A, czyli pokaz odgórnej metody palenia w piecach i kominkach.

Pokaz odbędzie się w niedzielę 23 stycznia w godz. 10:30 – 13:00 przy ulicy Halickiej 6A na terenie Parafii p.w. Chrystusa Króla.

Pokazy dla mieszkańców są bezpłatne i trwają około godziny.

W ramach pokazów pracownicy EkoPatrolu Straży Miejskiej w Gdyni przeprowadzą plenerowe pokazy edukacyjne na dwóch piecach typu koza z tzw. odgórnej metody rozpalania w piecach na paliwo stałe.

Metoda polega na usypaniu paliwa, a następnie podpałki i roznieceniu ognia na górze, dzięki czemu piecyk nie emituje dymu. Zwyczajowo stosowana jest metoda odwrotna, przez co widoczne jest kopcenie z komina. Metoda palenia od góry naśladuje technikę spalania stosowaną w nowoczesnych kotłach podajnikowych. Ogień schodząc w dół skutecznie wypala większość lotnych składników paliwa, powodując ograniczenie wydzielania spalin. Zmiana metody rozpalania polega wyłącznie na zmianie nawyków i nie wymaga żadnych nakładów finansowych. Dzięki jej stosowaniu można ograniczyć koszty ogrzewania do 30%. Warto zaznaczyć, że można stosować to rozwiązanie także w kominkach.

Oprac. Mateusz Kalinowski

Scheduled Mały Kack