Młodzi walczą o zdrowie

0
666

Aniela, Paweł, Jakub, Filip, Franciszek. Młodzi gdynianie, którzy wzięli udział w II edycji „Programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i leczenia nadwagi i otyłości w populacji młodzieży w Gminie Miasta Gdyni”.

W ostatni weekend w nagrodę za wysiłek, który włożyli w zmiany, wzięli udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej.

Program jest skierowany do dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół podstawowych, zamieszkałych lub zameldowanych w Gdyni, z występującą nadwagą lub otyłością. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny, finansowany ze środków Gminy Miasta Gdyni. Realizuje go Fundacja Medicover. Teraz trwa jego trzecia edycja.

Na uroczystym zakończeniu ubiegłorocznej edycji programu, które odbyło się w ostatni weekend w Centrum Stomatologii Medicover, gościem z ramienia Urzędu Miasta była radna Elżbieta Raczyńska. Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci i ich rodzin podczas pandemii uroczystość i sesja zostały rozłożone w czasie czyli odbyły się w godz. od 14.00 do 19.00. Wszyscy uczestnicy programu wraz z rodzicami przychodzili na odpowiednio wyznaczoną godzinę sesji. Dlatego Elżbieta Raczyńska gratulowała indywidualnie każdemu uczestnikowi ukończenia programu i tak świetnych wyników w walce o swoje zdrowie.

– Każdy z Was jest zwycięzcą. Włożyliście wiele pracy w zmianę swojego stylu życia, co przyniosło spektakularne efekty. Odnieśliście duży sukces i wygraliście walkę o swoje zdrowie. A także zyskaliście nowych przyjaciół i ogromną wiedzę o prawidłowym odżywianiu, którą będziecie przekazywać innym. Przez to nie tylko dbacie o siebie ale czynicie najbliższy świat zdrowszym. Bardzo mnie cieszy, że chętnie korzystacie z dodatkowych zajęć sportowych, które stały się Waszą pasją, i podnosicie umiejętności kulinarne – mówi radna Elżbieta Raczyńska.

Zdjęcia, do których dzieci pozowały razem z rodzicami pokazują, jak bardzo zmienili się w trakcie trwania programu jego uczestnicy. Paweł wyszedł z grupy ryzyka, Jakub, zaangażował się tak bardzo, że będzie współpracował jako ambasador programu. Będzie m.in. w szkołach opowiadał o swoich doświadczeniach, trudach, ale także o tym, jak program wpłynął na niego i rodziców. Filip wprowadzał zmiany wraz z mamą i oboje odnieśli sukces. Franciszek (z pomocą mamy) chce propagować zdrowy styl życia wśród innych dzieci.

Wszystkie dzieci wspólnie z rodzicami otrzymali możliwość udziału w profesjonalnej sesji fotograficznej, prowadzonej przez zawodowego fotografa, Wiolettę Potrykus.

Dzieci nie tylko otrzymały prezenty od miasta i pamiątkowe zdjęcia, które mają być dowodem na to, że warto wprowadzać zmiany, ale również mogły wziąć udział w warsztatach fotograficznych.

Specjaliści z Medicover zauważyli wiele pozytywnych zmian wśród uczestników programu:

  • dzieci wzmacniają poczucie własnej wartości, coraz bardziej się otwierają, zachowują coraz bardziej odpowiedzialnie i świadomie;
  • dzieci bardzo się zmieniają w trakcie trwania programu – większość odnotowała sukces w postaci zmiany składu ciała. Tkanka tłuszczowa została zamieniona na mięśniową – co bardzo cieszy. Zmianie na lepsze u podopiecznych uległ też Centyl BMI oraz ciśnienie tętnicze krwi. Dodatkowo udział całej rodziny w procesie zmiany procentuje dobrymi efektami oraz budowaniem relacji – wspólnie robią zakupy, gotują i uprawiają sport;
  • dzieci coraz częściej deklarują, że wprowadzają zmiany również związane z aktywnością fizyczną.

Podstawą w procesie zmiany nawyków i pracy z młodzieżą jest kompleksowe wsparcie, oparte na specjalistycznej wiedzy, ale również na empatii, zrozumieniu i zaufaniu. Takie podejście przyświecało kończącej się właśnie edycji programu polityki zdrowotnej i zostało docenione przez uczestników, zarówno przez dzieci jak i ich rodziców.

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Martyna Rodzik