Lockdown od 28 grudnia

0
1094

Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzona zostanie kwarantanna narodowa.

 

W ramach kwarantanny zostaną zamknięte galerie handlowe, hotele czy stoki narciarskie. Ponadto obowiązywać będzie ograniczenie przemieszczania się w noc sylwestrową z 31 grudnia 2020 na 1 stycznia 2021 roku.

Jakie nowe zasady obowiązywać będą w tym okresie? Zostanie zamknięta większość sklepów w galeriach handlowych. W tych, które otwarte pozostaną, obowiązywać będzie limit 1 os. na 15 m2. Otwarte będą m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki.

Zamknięta zostanie również infrastruktura sportowa oraz stoki narciarskie. W obiektach będzie można uprawiać jedynie sport profesjonalny.

Nie będzie można korzystać z hoteli. Wyjątkami będą placówki pracownicze oraz te, które zapewniają nocleg pracownikom medycznym służbom mundurowym, pacjentom szpitali specjalistycznych i ośrodków COS.

Dzieci i młodzież do 16. roku życia nie będą mogły przemieszczać bez opieki osoby dorosłej od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00. Wyjątek stanowić będą półkolonie w trakcie ferii.

Szczególne zasady rząd zapowiedział na czas nocy sylwestrowej z 31 grudnia 2020 na 1 stycznia 2021 roku. W godzinach od 19:00 do 6:00 rano będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem są niezbędne cele służbowe oraz wskazane w rozporządzeniu.

Oprac. Paweł Musiał