Konkurs Wiedzy o Gdyni

0
1069

Finał V edycji Konkursu wiedzy o Gdyni odbył się 17 września 2020 r. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. To przedsięwzięcie organizowane przez Radę Miasta Gdyni,  zachęcające do pogłębienia wiedzy o naszym mieście.

Do finału przystąpiło 10 uczniów z podstawówek i 11 uczniów ze szkół średnich, wyłonionych w szkolnych eliminacjach oraz międzyszkolnym półfinale. Pierwotnie finał planowany był na 16 kwietnia, jednak ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo uczestników został przełożony na wrzesień. Sprawiło to, że wśród finalistów ze szkół podstawowych znaleźli się licealiści, a wśród finalistów ze szkół średnich po raz pierwszy mieliśmy studenta. Po raz pierwszy także finał odbył się z zachowaniem reżimu sanitarnego, więc bez udziału publiczności.

Jedno z konkursowych zadań polegało na odgadnięciu nazw pomnika po jego małym szczególe. Pierwszym zadaniem, z którym musieli zmierzyć się uczniowie, były dwa pytania na które w półfinałowym teście udzielili błędnej odpowiedzi. Potem były zagadkowe zdjęcia, które przedstawiały fragmenty gdyńskich pomników. Uczestnicy zaskoczyli jury niesamowitą spostrzegawczością rozpoznając pomniki już po pierwszym zdjęciu. Nieco kłopotu sprawił kilkuminutowy film, po którym musieli odpowiedzieć na, związane z nim, trzy pytania. Był jeszcze 10-pytaniowy test oraz rozsypanka, czyli łączenie zdjęć współczesnych osób, związanych z Gdyni z ich funkcją oraz imieniem i nazwiskiem. Te pięć konkurencji doprowadziło do wyłonienia 5 uczestników, którzy wzięli udział w ścisłym finale. Była to wyrównana walka i o zajęciu piątego miejsca, zarówno wśród uczniów szkół podstawowych jak i średnich, musiała zdecydować dogrywka.

Finałowe rozgrywki prowadził Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni Andrzej Bień z radymi Elżbietą Sierżęgą i Mariką Domozych. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali członkowie jego Komitetu Naukowego: pisarka Małgorzata Sokołowska, prezes Gdyńskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Andrzej Busler, profesor dr hab. Tadeusz Palmowski i dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Wojciech Jankowski.

Po krótkiej przerwie i pięciu kolejnych konkurencjach, wśród których znalazło się m.in. rozpoznawanie morskich piosenek oraz gatunków ryb, poznaliśmy laureatów. Pierwsze miejsce, w kategorii szkół podstawowych, zajął Julian Remus z SP 26, wyprzedzając tylko o jeden punkt swojego kolegę z SP 26 – Jakuba Matwiejczyka. Trzecie miejsce zajął Nikodem Czajkowski z SP 16.

W kategorii szkół średnich walka była jeszcze bardziej zacięta i o zajęciu trzeciego miejsca zdecydowała dogrywka, którą wygrała Marta Dołębska z III LO. Drugie miejsce przypadło Edgarowi Pawłowskiemu (także z III LO), który rok wcześniej zajął trzecie miejsce na podium. Pierwsze miejsce wywalczył Zbigniew Borek z VI LO.

Oprac. Łukasz Strzałkowski