Konkurs „Gdynia w kwiatach”

0
567

Zachęcamy, by pokazać swój zielony zakątek w ramach konkursu „Gdynia w kwiatach”, przeglądu, który od ponad ćwierć wieku promuje miejskie ogrodnictwo, estetyzację przestrzeni i troskę o klimat.

Pandemia sprawiła, że na nowo odkryliśmy swoje ogrody, parapety, balkony. Kiedy część z nas została w domu, ci, którzy akurat nie piekli domowego pieczywa, zaczęli parać się ogrodnictwem. Szybko okazało się, że można zazielenić nawet najmniejszą przestrzeń. Do przedogródków, spółdzielczych rabatek i rozległych balkonów dołączyły mikroprzestrzenie. Niemal na każdym kroku w mieście dało się zauważyć plamy zieleni, od przydomowych ogrodów po te najmniejsze, a nawet wertykalne, które na małej powierzchni pozwalają cieszyć się ziołami, pnączami i pachnącymi kwiatami.

Do społeczności miejskich ogrodników, którzy od lat ozdabiali balkony i spółdzielcze ogródki petuniami i bratkami, dołączyli ci, którzy dotąd myśleli, że doniczka z pelargoniami najlepiej wygląda na babcinym parapecie.

Wydział Ogrodnika Miasta za pośrednictwem konkursu „Gdynia w kwiatach” co roku zachęca właścicieli, wspólnoty, firmy oraz instytucje do harmonijnego kreowania otaczającej nas przestrzeni. Wszyscy gdynianie, niezależnie od wieku, którzy chcą podzielić się swoimi pomysłami oraz efektami balkonowych czy ogrodowych aranżacji, mogą wziąć udział w kolejnej edycji konkursu.

Swoje aranżacje ze względu na miejsce, w których zostały przygotowane, można zgłaszać w czterech kategoriach:

  • zewnętrzne części budynków jednorodzinnych;
  • zewnętrzne, przyziemne części budynków wielorodzinnych (np. parterowe ogródki przydomowe, patio, dziedzińce, drogi dojazdowe itp.);
  • nadziemne części budynków wielorodzinnych (np. balkony, dachy, okna, loggie itp.);
  • zewnętrzne części budynków użytku publicznego.

Zielone realizacje zgłoszone do konkursu nie muszą być rozległe i wymagające wielkichnakładów finansowych. Wszak wiadomo, że ogrodników cechuje kreatywność nie tylko w doborze barw i gatunków. Roślinami można się dzielić, bezkosztowo rozmnażać z nasion lub kłączy lub postawić na realizacje bylinowe, które nasze oczy będą cieszyć jeszcze wiele lat.

Ważne jest, aby te wszystkie kwiatowe kreacje były widoczne dla przechodniów. Nie może ich zasłaniać płot czy inne elementy architektury. Dodatkowym atutem – branym pod uwagę w tym roku – będzie próba nawiązania do ogrodów angielskich, które łączą w sobie elementy formalne ze swobodnymi rabatami oraz tajemniczymi zakątkami.

Jak wziąć udział w konkursie?

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy wypełnić kupon wydrukowany w „Ratuszu” lub przesłać pocztą elektroniczną formularz (załaczony poniżej) z danymi oraz zdjęciami o rozdzielczości maksimum 2480×3508 pikseli.

Każda aranżacja musi być sfotografowana przez właściciela. Zdjęcia powinny być kolorowe, wydrukowane na papierze wielkości maksymalnie A4 (210×297 mm) w ilości do 4 sztuk.

Kupony wraz ze zdjęciami można składać w siedzibie Wydziału Ogrodnika Miasta lub w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54.

Można je także wysłać pocztą na adres: Wydział Ogrodnika Miasta, al. Zwycięstwa 291 A, 81-525 Gdynia lub mailem (jako wetransfer) na: gdyniawkwiatach@gdynia.pl lub p.smolinska@gdynia.pl.

Termin składania zgłoszeń upływa 26 sierpnia, ale już teraz warto wykorzystać szczyt ogrodowego sezonu. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi we wrześniu. Rozdanie nagród będzie miało miejsce podczas wydarzenia „Dary Ziemi”.

Oprac. Karol Molęda