Kolosy – do zobaczenia za rok!

0
1095

Zakończyły się 24. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów.

Odwiedzający mogli liczyć na bogaty przegląd tego, co najciekawsze i najważniejsze w polskich podróżach w 2021 roku, a podczas dwóch finałów poznać tegorocznych laureatów nagród. Przez trzy dni gdyńską halę odwiedziło 15 tys. osób.

24. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów trwały od 22 do 24 kwietnia. Na uczestników czekało ponad 40 prelekcji, 7 spotkań autorskich, 3 warsztaty, 22 stoiska wystawiennicze, 2 wystawy fotograficzne oraz 2 uroczystości wręczenia nagród podróżniczych. Nie zabrakło również wspólnych rozmów i wymiany doświadczeń.

Wśród wypraw nominowanych do Kolosów znalazło się kilka wyjątkowo interesujących przedsięwzięć zrealizowanych w Polsce. Okazuje się, że nasz kraj wciąż potrafi zaskoczyć na wielu płaszczyznach i sprawić, że nawet doświadczeni podróżnicy sięgną po nowe metody eksploracji. Dwójka podróżników poruszających się na wózkach, opowiadała o wyprawie w Himalaje, w którą wybrali się specjalnie zaprojektowanymi łazikami elektrycznymi. Widzowie poznali także relację ze zjazdu na nartach z ośmiotysięcznika, nową drogę wspinaczkową na jednej z najbardziej eksponowanych wielkich ścian na świecie (w dolinie Trango w Karakorum), żeglarskie rejsy polarne za koło podbiegunowe czy wyprawy w najbardziej niedostępne rejony Azji i Ameryki Południowej.

W Gdynia Arenie odbyły się prelekcje specjalnych gości m.in. Fianna Paula – pochodzącego z Polski multirekordzisty Guinnesa w wioślarstwie morskim i oceanicznym oraz laureatki Super Kolosa za całokształt osiągnięć – kpt. Joanny Pajkowskiej, która trzykrotnie jachtem samotnie opłynęła świat.

W gronie prelegentów pojawili się zarówno legendarni polscy podróżnicy, jak i ci nieco mniej znani, ale mogący pochwalić się naprawdę imponującymi przedsięwzięciami. Podczas imprezy prelekcje wygłosili m.in. Łukasz Supergan (wspinacz, specjalista od długodystansowych wypraw), Artur Kujawiński (ultramaratończyk), Agnieszka Dziadek (laureatka Kolosa 2019 w kategorii Wyczyn roku), Janusz Onyszkiewicz (legenda polskiego himalaizmu), Marcin Tomaszewski i Damian Bielecki (taternicy i alpiniści) oraz Maciej Besta (laureat Nagrody im. Andrzeja Zawady i Kolosa 2020 w kategorii Wyczyn roku).

Na publiczność czekały warsztaty prowadzone przez znanych ekspertów m.in. Leszka Cichego, Dominika Szmajdę, Monikę Witkowską czy Jakuba Rybickiego. Pojawiły się również najnowsze książki o podróżach, o których m.in. opowiadali ich autorzy. Podczas wydarzenia można było zobaczyć dwie wystawy: cykl fotografii Wojciecha Prażucha zatytułowany „Piękne” oraz prace zakwalifikowane do finału konkursu FotoGlob.

Drugi finał

W niedzielę, 24 kwietnia odbył się drugi finał, podczas którego poznaliśmy kolejnych laureatów tegorocznych nagród.

Super Kolosa otrzymała Joanna Pajkowska: za całokształt dokonań, wieloletnią karierę żeglarską, w tym trzykrotne samotne opłynięcie świata pod żaglami, konsekwentne spełnianie żeglarskich marzeń i promowanie żeglarstwa kobiecego.

Nagroda Specjalna Kolosów trafiła w ręce panów:

  • Wacława Liskiewicza – za zorganizowanie i poprowadzenie pierwszego polskiego rejsu jachtem na Spitsbergen (w jego 55. rocznicę),
  • Jerzego Knabe – za wspaniały morski życiorys i działalność na rzecz społeczności żeglarskiej.

Kolosa w kategorii podróże otrzymał Mateusz Wrazidło – za wrażliwość i empatię wobec lokalnej społeczności oraz wytrwałość i rzetelność podczas dokumentacji Tepui w Gujanie uwieńczonej publikacją badań naukowych.

Kolosa w kategorii wyczyn: Piotr Wilk – za samotny przelot śmigłowcem nad Atlantykiem, a konkretnie z Chicago do Krakowa.

W tej kategorii pojawiły się także wyróżnienia dla:

  • Anny Tybor – za wyprawę Dream Line Manaslu 8163, podczas której zjechała na nartach ze szczytu ośmiotysięcznika,
  • Ewy Chwałko – za samotne przejście Łuku Karpat,
  • Michała Worocha i Bartosza Mrozka za ich wyprawę Wheelchairtrip Himalaya Challange 2021.

Nagroda im. Macieja Kuczyńskiego trafiła do Doroty Filipiak za książkę „Rumunia. Pęknięte lustro Europy”. Nagroda dziennikarzy – w ręce Oli Mae za prezentację „Z kotem Fryderykiem rowerem przez Europę”.

Podczas drugiego finału poznaliśmy także laureatkę Grand Prix Konkursu Fotoglob. Została nią Edyta Chrząszcz za zdjęcie „W krainie pięknych koni”.

Publiczność przyznała swoje nagrody w kategoriach najlepsza prezentacja i najciekawsze zdjęcie wystawy Fotoglob. Nagrodzeni zostali:

  • Ola Mae – za prezentację „Z kotem Fryderykiem rowerem przez Europę”,
  • Mariusz Hajdarowicz – za zdjęcie pt. „Tam mieszka wiatr”.

Organizatorami 24. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są miasto Gdynia i Agencja MART.

Fot. gdynia.pl, Łukasz Strzałkowski

Oprac. Łukasz Strzałkowski