Laureaci konkursu Wiedzy o Gdyni

0
594

21 kwietnia poznaliśmy laureatów 7. edycji konkursu Wiedzy o Gdyni. Finał odbył się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Najpierw na pytania odpowiadali uczniowie ze szkół podstawowych, a po południu finaliści ze szkół średnich. Uczestników przywitała Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

W tym konkursie nie ma tendencyjnych pytań, a już na pewno takich, które się powtarzają. Żeby znać poprawne odpowiedzi, trzeba mieć rozległą wiedzę na temat Gdyni, i to z różnych dziedzin. Okazuje się, że młodzi gdynianie doskonale znają swoje miasto, co udowodnili podczas kolejnych etapów konkursu. Dużą zasługę mają w tym również rodzice i nauczyciele, którzy pomagali uczniom przygotować się do zmagań.

W pierwszym etapie, który odbył się 2 grudnia, uczniowie pisali online test na poziomie szkolnym. Drugi był w marcu – tym razem międzyszkolny. Po nim wyłoniono 11 finalistów ze szkół podstawowych i 10 ze szkół średnich.

W pierwszym etapie wzięło udział 545 uczniów z podstawówki i 136 ze szkół średnich. W finale znaleźli się najwyżej punktowani znawcy Gdyni z placówek: SP 12, SP 17, SP 18, SP 20, SP 21, SP 31, SP 42, SP 46 oraz II LO, VI LO, XVII LO, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jana Pawła II, Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych, Zespołu Szkół Ekologiczno-Transportowych i Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych.

Finał odbył się 21 kwietnia. O godz. 10.30 dla uczniów szkół podstawowych, a o 13.00 – dla młodzieży ze szkół średnich. W jury konkursu dla szkół podstawowych zasiedli: Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa Urzędu Miasta Gdyni, prof. dr hab. Tadeusz Palmowski z Uniwersytetu Gdańskiego i Wojciech Jankowski, dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

Zwycięzcami spośród uczniów ze szkół podstawowych zostali:

I miejsce – Szczepan Kochański,
II miejsce – Jan Jamroz,
III miejsce – Wojciech Mietlicki.

Z kolei wiedzę uczniów ze szkół średnich oceniali: gdyńska pisarka Małgorzata Sokołowska, prof. dr hab. Tadeusz Palmowski i Wojciech Jankowski.

Na podium stanęli licealiści:

I miejsce – Dominik Sarniak,
II miejsce – Jakub Selonke,
III miejsce – Zuzanna Piekarska.

Konkurs Wiedzy o Gdyni co roku realizuje Rada Miasta Gdyni. Wydarzenie odbywa się pod patronatem przewodniczącej Joanny Zielińskiej. Tegoroczny finał przygotowała i prowadziła Elżbieta Sierżęga, wiceprzewodnicząca rady miasta, a wspierali ją pozostali radni Gdyni oraz naczelnik Wydziału Edukacji – Bartłomiej Przybyciel.

Finaliści tradycyjnie otrzymali upominki od partnerów konkursu, którymi są: Invest Komfort, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia, a także od innych firm i instytucji: Muzeum Marynarki Wojennej, OPEC, PEWiK, Refinitiv, gdyńskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Adventure Park, Helios, Centrum Nauki Experyment, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji, Eko Patrolu Straży Miejskiej, Gdyńskiego Centrum Sportu, Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej i Zarządu Komunikacji Miejskiej. Wszystkim finalistom i laureatom gratulujemy rozległej wiedzy o Gdyni!

Oprac. Mateusz Kalinowski