Kolejne parki kieszonkowe

0
1689

Powstaną cztery kolejne parki kieszonkowe na terenie Gdyni – na Grabówku, Pustkach Cisowskich, Leszczynkach i Pogórzu.

 

W ramach projektu powstały już dwa parki kieszonkowe – ziołowa oaza u zbiegu ulic Miętowej i Tymiankowej na Dąbrowie oraz zielona przestrzeń przy ul. Starodworcowej w Wielkim Kacku. Kolejne parki o różnych wielkościach, z ciekawą roślinnością i małą architekturą, a także nazwą nawiązującą do charakteru danego miejsca, pojawią się na mapie Gdyni jeszcze w tym roku. We wszystkich przestrzeniach mieszkańcy znajdą jeden łączący je element – tajemniczy symbol. W każdej lokalizacji przybierze on inną formę. Do odszukania ich w przyszłości na mapie parków zachęcamy wszystkich odwiedzających.

„Kieszonka na kocyk” powstanie na Pustkach Cisowskich-Demptowie przy ul. Sakowicza. Ma stać się przytulnym miejscem do wypoczynku na świeżym powietrzu. Zagospodarowanie terenu planowano z myślą o użytkownikach w różnym wieku, również o osobach z niepełnosprawnościami. Charakter parku ma nawiązywać do miejsca piknikowego, rodzinnej atmosfery wśród leśnego otoczenia.

„Kieszonka na fali” powstanie na Leszczynkach przy ul. Morskiej, w sąsiedztwie ul. Zakręt do Oksywia. Głównym zamierzeniem koncepcyjnym było stworzenie parku kieszonkowego w stylu organicznym, który opiera się na założeniu, że przestrzeń powinno się kształtować w analogii do natury, zacierając niejako granicę pomiędzy przyrodą a elementami antropogenicznymi.

„Kosmiczna kieszonka” powstanie na Pogórzu przy ul. kadm. Włodzimierza Brunona Steyera. Głównym założeniem koncepcyjnym było stworzenie nowoczesnej przestrzeni o indywidualnym charakterze, inspirowanej przestrzenią kosmiczną. Niewielkie okrągłe place symbolizujące gwiazdy zostaną wykonane z betonu luminescencyjnego, który zapewni ciekawy efekt po zmroku.

Park zainspirowany nadmorskim krajobrazem powstanie na Grabówku przy ul. Kapitańskiej. Nawierzchnia z desek kompozytowych będzie nawiązywać do pomostu, a piaszczyste nawierzchnie do plaży, otoczonej roślinnością w głównej mierze złożonej z ozdobnych traw. W parku wśród piaszczystej nawierzchni znajdują się rybki z betonu architektonicznego.

Gdyńskie Kieszonki Obywatelskie to ogólnomiejski projekt Budżetu Obywatelskiego 2019, który uzyskał drugi wynik w głosowaniu. Projekt sieci parków kieszonkowych został wypracowany na warsztatach i cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Gdyni. Założeniem wnioskodawców było stworzenie zielonych przestrzeni, dających mieszkańcom okazję do chwili odpoczynku w otulinie kojącej przyrody. Za ich realizację odpowiada Wydział Ogrodnika Miasta. Koszt realizacji zielonych przestrzeni miejskich to niemal 630 tys. zł.

Lokalizacja parków kieszonkowych w dzielnicach:
Chylonia – w sąsiedztwie „Wymiennikowni” (ul. Świecka),
Dąbrowa – skrzyżowanie ulic Miętowej i Tymiankowej – zrealizowany,
Wzgórze Św. Maksymiliana – przy Bibliotece Wzgórze (ul. Świętojańska 141-143 i ul. Biskupa Dominika),
Działki Leśne (ul. Nowogrodzka),
Leszczynki (ul. Morska, w sąsiedztwie ul. Zakręt do Oksywia),
Pogórze (ul.kadm.W.B. Steyera),
Pustki Cisowskie-Demptowo – tuż obok pętli autobusowej (ul. Sakowicza),
Wielki Kack (ul. Starodworcowa) – zrealizowany.

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Łukasz Strzałkowski