JAZZ4RARE 2021 🗓

0
631

W ramach tegorocznej edycji Jazz4Rare 2021 zapraszamy na koncert online, 27 lutego 2021 r. o godz. 19:00 na kanale YouTube Muzeum Emigracji w Gdyni.

 

Co roku, w ostatni dzień lutego przypada Światowy Dzień Chorób Rzadkich (Rare Disease Day, RDD). Wszystkie działania podejmowane w ramach RDD mają na celu budowanie coraz większej świadomości społecznej nt. chorób rzadkich oraz wyzwań stojących przed osobami i rodzinami nimi dotkniętymi. W tym roku po raz drugi w Trójmieście, Polsce i być może w Europie odbędzie się koncert JAZZ4RARE!

Dlaczego jazz? W naszym odczuciu jazz pozytywnie wpływa na ciało i duszę, także osób dotkniętych chorobami rzadkimi. Drugą przesłanką jest fakt, że muzyka jazzowa to często improwizacja, to mieszanka talentu, wiedzy, szczęścia i intuicji. To ciągłe stąpanie po ziemi nieodkrytej, eksplorowanie nieznanego, to często improwizowane wyprawy w niewiadomym kierunku, tak jak podpowiada serce i rozum. Dokładnie tak samo jest z działaniami na rzecz chorób rzadkich, a skoro jazz i choroby rzadkie mają tyle wspólnego, to dlaczego ich nie połączyć?

Dlaczego Muzeum Emigracji? Ponownie czerpiąc z własnych doświadczeń wiemy, że diagnoza choroby rzadkiej słyszana przez rodziców dziecka jest zarazem końcem i początkiem, swoistym momentem cezury, który zamyka jeden etap i otwiera inny, będący pewnego rodzaju podróżą w poszukiwaniu terapii, leczenia czy stabilizacji. W przeważającej większości przypadków jest to podróż w nieznane, bez jasno zdefiniowanego kierunku – to emigracja ze strefy komfortu do nowego życia, życia z chorobą rzadką. Nie ma zatem lepszego miejsca niż Muzeum Emigracji w Gdyni, by połączyć jazz i podróż w świat chorób rzadkich.

W ramach tegorocznej edycji Jazz4Rare 2021 online, 27 lutego 2021 r. o godz. 19:00 na kanale YouTube Muzeum Emigracji w Gdyni usłyszymy: Joanna Knitter Blues & Folk Connection | Aretha. Koncert poprowadzi Kamil Wicik.

Projekt „Aretha” powstał w głowie Joanny Knitter na długo przed śmiercią Arethy Franklin, ale jak to zwykle bywa, nie było łatwo wprowadzić go w życie. W końcu jednak się udało i dzięki pomocy i pasji chłopaków z Blues & Folk Connection, możemy posłuchać bluesowych wersji największych przebojów Królowej Soulu, m.in. Respect, Chain of fools czy Natural woman.

Grający na gitarze Krzysztof Paul sprawia, że piosenki zyskują charakterystyczny, blues-rockowy pazur, za to w gospelowych cuglach trzyma je (dzięki organom Hammonda) Artur Jurek. Gdy dorzuci się do tego rzetelną, rewelacyjną sekcję rytmiczną w postaci Adama Żuchowskiego i Piotra Góry – niewiele trzeba więcej. No, może głosu, który jakoś to wszystko ze sobą połączy. A jeśli o ów głos chodzi, posłużymy się recenzją Czesława Romanowskiego, napisaną po premierze nowego materiału w klubie Żak: „Knitter czuje się na scenie (…) niezwykle swobodnie, jest wulkanem energii, śpiewa całym ciałem (…). Jej interpretacje „Respect”. „Think” czy przejmującego, podanego na franklinowską modłę songu Paula Simona „Bridge Over The Troubled Water” przyprawiają o ciarki”.

Oprac. Amelia Bielska

Scheduled kulturalnie miasto