Gdzie wędrują Twoje podatki?

0
602

Czy wiesz, jaka część twoich zarobków zasila miesięcznie budżet miasta, w którym żyjesz?

 

Czy potrafisz opisać, na jakie inwestycje są przeznaczane pieniądze z twoich podatków? Na te i wszystkie inne trudne pytania dotyczące budżetu Gdyni odpowie specjalne narzędzie – internetowy kalkulator online. Od teraz każdy mieszkaniec może w łatwy sposób sprawdzić, jak jego podatki wpływają na zmiany w mieście.

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś/zastanawiałaś się, co dzieje się z odprowadzanymi przez ciebie podatkami i w jaki sposób wpływają one na to, co dzieje się w twoim najbliższym otoczeniu – teraz łatwo uzyskasz wszystkie odpowiedzi. Gdynianie mogą już skorzystać z Kalkulatora Mieszkańca, czyli prostego, internetowego narzędzia, które daje pogląd na to, jaki wpływ na budżet Gdyni i codzienne funkcjonowanie miasta mają dochody każdego z nas.

Wystarczy wejść na stronę internetową gdynia.budzetyjst.pl, wpisać w polu kalkulatora swoje miesięczne wynagrodzenie brutto, a narzędzie samo wyliczy, jaka część odprowadzanego przez nas podatku jest przekazywana na finansowanie oświaty, transportu, kultury czy kluczowych inwestycji w mieście.

W łatwy sposób możemy dzięki temu sprawdzić, jak wysokość zarobków bezpośrednio przekłada się na nasz comiesięczny wkład do budżetu Gdyni. Im więcej zarabiamy, tym więcej środków trafia do miasta. To także idealne wytłumaczenie tego, dlaczego warto rozliczać się w swoim mieście.

Kalkulator przede wszystkim prezentuje w przejrzystej dla mieszkańców formie budżet Gdyni na 2021 rok. Łatwo i szybko można sprawdzić nie tylko zaplanowane na ten rok wydatki miasta z podziałem na poszczególne obszary, ale także źródła dochodów.

Przykładowo, z aktualnej pensji minimalnej wynoszącej 2800 złotych brutto każdego miesiąca budżet Gdyni zasila dokładnie 65,28 zł. Największa część z odprowadzanego na rzecz samorządu podatku – aż 15,34 zł – pokrywa koszt funkcjonowania oświaty. Niewiele mniej, bo 12,94 zł zostaje przeznaczonych na utrzymanie nowoczesnej komunikacji miejskiej.

Przypomnijmy, iż pomimo trwającej pandemii i związanych z nią wydatków miasta oraz ogólnego spowolnienia gospodarczego tegoroczny budżet Gdyni zakłada wydatki inwestycyjne na poziomie niemal 303 mln złotych. Kalkulator Mieszkańca wskazuje m.in. jakie najważniejsze inwestycje będą realizowane w 2021 roku w Gdyni oraz jaki procent pieniędzy z miejskiej kasy jest przeznaczany na poszczególne zadania.

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Amelia Bielska