Gdyńskim Centrum Kultury z nową dyrektorką

0
343

Beata Nawrocka, wieloletnia naczelnik Wydziału Polityki Rodzinnej Urzędu Miasta Gdyni, została dyrektorką GCK.

W lutym br. miasto ogłosiło otwarty konkurs na stanowisko dyrektora Gdyńskiego Centrum Kultury. Kandydaci mogli zgłaszać się do 18 marca. Następnie przeprowadzono serię rozmów kwalifikacyjnych z osobami aplikującymi na to stanowisko. Konkurs wygrała Beata Nawrocka, pokonała sześcioro kandydatów i to ona zostanie nową dyrektor Gdyńskiego Centrum Kultury.

We wtorek, 12 kwietnia nominację na to stanowisko podpisał i wręczył jej prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. W spotkaniu uczestniczyli też członkowie kolegium prezydenckiego.

Beata Nawrocka znana jest gdynianom ze swojego wieloletniego zaangażowania i pracy dla samorządu. W latach 2010-2019 była radną, w tym także przez pewien okres wiceprzewodniczącą Rady Miasta Gdyni. Od 2013 roku pełniła funkcję pełnomocnika prezydenta ds. polityki rodzinnej, a następnie (od 2019 roku) naczelnika Wydziału Polityki Rodzinnej. Jednym z jej dużych sukcesów jest powstanie Centrum Aktywności Rodziny przy ul. Świętojańskiej 1, które swoje oficjalne otwarcie miało w październiku 2019 roku. Miejsce to stało się centrum wiedzy, informacji i spotkań skierowanych do rodzin. Wiele spośród licznych działań Gdyni Rodzinnej związanych było również z kulturą dla najmłodszych i ich rodzin. To m.in. karnawałowe bale z okazji urodzin Gdyni, festiwal literatury dziecięcej „Koci Łapci”, cykl letnich spotkań na placu Kaszubskim czy seria „Książeczka Gdynieczka”, na kartach której najmłodsi mieszkańcy naszego miasta mogą wybrać się w fascynującą podróż po Gdyni.

Gdyńskie Centrum Kultury jest samorządową instytucją kultury, działającą w naszym mieście. Organizuje i współorganizuje rozmaite imprezy kulturalne, m.in. koncerty, spektakle, festiwale, warsztaty i wystawy. Przy wielu projektach GCK ściśle współpracuje z Wydziałem Kultury oraz wieloma innymi instytucjami. Wspólnie z nimi działa na rzecz propagowania życia kulturalnego wśród dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.

Od sierpnia 2018 roku siedziba Gdyńskiego Centrum Kultury mieści się w Konsulacie Kultury, czyli w odrestaurowanym budynku dawnego Domu Marynarza Szwedzkiego. Od tamtej pory Konsulat Kultury to nowe, ważne miejsce na kulturalnej mapie Trójmiasta. To przestrzeń, w której znalazło się miejsce na szeroką działalność – teatr, kino, książki, spotkania i wykłady oraz programy edukacyjne dla dzieci i całych rodzin.

Oprac. Martyna Rodzik