Gdyńskie kubki

0
599

Gdynia objęła patronatem projektu kubków miejskich wielokrotnego użytku.

 

Wszyscy lubimy pić gorące napoje na świeżym powietrzu, zwłaszcza, gdy przyjemnie parują na mrozie. Pijemy kawę i herbatę w biegu, w drodze do pracy, na nadmorskich spacerach i spotkaniach towarzyskich. Część z nas korzysta z własnych kubków termicznych, ale większość wciąż ze standardowych kubków jednorazowych, tak przecież nieprzyjaznych dla środowiska. Coraz częściej przemykamy z gorącym napojem i rosnącym poczuciem winy.

Na szczęście już niebawem mieszkańcy Gdyni jako pierwsi w kraju będą mogli korzystać z estetycznej i rozsądnej alternatywy – kubków miejskich wielokrotnego użytku, wykonanych z bezpiecznego i trwałego materiału – polipropylenu. Są one nie tylko mocne, przyjemnie wyważone, o satynowym wykończeniu i wygodnie wyprofilowanym wieczku, a przede wszystkim każdy z nich w jednym cyklu użytkowania zastępuje przynajmniej 1000 swoich jednorazowych odpowiedników. Zniszczony kubek miejski może zostać poddany pełnemu recyklingowi i wrócić w nasze ręce jako nowy – w ten sposób funkcjonuje w reżimie zamkniętego systemu.

Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji

Cieszymy się, że to gdyńska firma UR CUP jest prekursorem i odpowiada za wdrożenie oraz funkcjonowanie systemu kubków wielokrotnego użytku. Bezcenne jest z pewnością jej doświadczenie w serwowaniu napojów na wielu znanych i lubianych wydarzeniach, w tym na festiwalu Open’er czy bulwarach nad Wisłą. Wiosną system będzie zaadaptowany na obszarze miasta, w restauracjach i punktach, które do niego przystąpią, a gdynianie jako pierwsi w kraju będą mieli szansę korzystać z kubków wielorazowych w takiej formule. Miasto Gdynia jest partnerem systemu, co jest kolejnym krokiem zmierzającym do budowania świadomości w zakresie maksymalnego ograniczenia korzystania z opakowań jednorazowych i idei zero waste – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Z myślą o komforcie mieszkańców Gdyni i optymalnej dbałości o środowisko, miasto zdecydowało się objąć patronatem innowacyjny projekt kubków miejskich oparty o system depozytowy marki UR CUP. Oznacza to, że osoby kupujące napój będą mogły „wynająć” kubek, a potem w następnym punkcie sprzedaży, działającym w ramach systemu, oddać puste naczynie i odebrać zwrot kaucji. Partnerem systemu kubków miejskich może zostać każdy punkt dystrybucji gorących napojów w Gdyni, któremu zależy nie tylko na pozyskaniu nowych klientów, ale także powstrzymaniu stale rosnącego zalewu jednorazowych śmieci. Nie wymaga to wysiłku. Firma UR CUP, czyli producent kubków, a zarazem operator systemu, zadba nie tylko o dostawy, ale także pełen pakiet serwisowy (mycie, logistykę i magazynowanie). Bliższe informacje o zasadach dołączenia do projektu można uzyskać pod adresem zamieszczonym na końcu tekstu.

UR CUP ma na swoim koncie współpracę przy imprezach takich jak: festiwal Open’er w Gdyni, Festiwal Pol’and’Rock, Orange Warsaw Festival i wiele innych. Marka UR CUP zaprasza do współpracy nie tylko punkty sprzedaży napojów, instytucje i przedsiębiorstwa zaangażowane w życie miasta, ale także firmy, które świadomie wspierają lub chciałyby wesprzeć projekty ekologiczne, mające na celu zmniejszenie ilości produkowanych śmieci. Dla amatorów ciepłych napojów przewodnikiem po mapie lokali działających w systemie będzie specjalna aplikacja dostępna w Google Play, a już niebawem również w App Store. Umożliwia ona wyszukiwanie dostępnych punktów dystrybucji i sugerowanie nowych.

Innowacyjne kubki miejskie wielokrotnego użytku mają pojawić się na ulicach Gdyni już wczesną wiosną. Zapraszamy do śledzenia informacji na oficjalnym profilu facebookowym Gdyni oraz marki UR CUP, a także na stronach Gdynia.pl i urcup.pl. Wszystkie osoby zainteresowane dołączeniem do systemu kubków zapraszamy do kontaktu pod adresem: biuro@urcup.pl.

Oprac. Amelia Bielska