Gdynianka leci do Tokio

0
696

Od dziecięcego Optymista do olimpijskiego 49er’aFX. Od zawodów na Zatoce Gdańskiej do igrzysk olimpijskich na Zatoce Sagami. Gdynianka Aleksandra Melzacka wyruszyła na Olimpiadę.

Trudno sobie wyobrazić bardziej gdyńską dyscyplinę sportową niż żeglarstwo. Jachtklubów w mieście nie brakuje. Jednym z nich jest Yacht Klub Polski Gdynia z 95-letnimi tradycjami. To z nim związana jest od 14 lat Aleksandra Melzacka.

Zaczynała jak wszystkie dzieciaki od „mydelniczki”, czyli niespełna 2,5-metrowego Optymista z żagielkiem o powierzchni 3,25 m². Później był 29er – klasa przygotowawcza do 49er’ra, w której wraz z Mają Micińską zdobyła m.in. mistrzostwo świata juniorów. I wreszcie on – jacht typu skiff 49erFX – kobieca wersja 49er’a, na którym żeglowanie wymaga nie lada umiejętności technicznych. Smukły, lekki kadłub, wielkie jak namiot cyrkowy żagle, dwa trapezy i stałe wysięgniki do balastowania. Wszystko to sprawia, że jacht jest niestabilny, jak bosman po wyjściu z tawerny, a najmniejszy błąd kończy się wywrotką. Jednak trzy żagle: grot, fok i lekki genaker sprawiają, że łódź niemal frunie nad powierzchnią wody niczym latająca ryba.

49erFX ma ten sam kadłub co 49er o długości 4,9 m. Ma natomiast niższy maszt i mniejszą powierzchnię żagli (nie 59 m², a 45 m²), dostosowane do lżejszych, kobiecych załóg. Na igrzyskach w Rio de Janeiro w 2016 roku łódź zadebiutowała jako olimpijska klasa kobieca. Jednak wtedy nie udało się zakwalifikować polskiej załodze. Bardzo mało jest jeszcze w kraju kobiecych teamów obsługujących te łódki.

Dlatego już sam start Polek w klasie 49erFX w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio jest wydarzeniem. Nasze dziewczyny – Aleksandra Melzacka z YKP Gdynia i Kinga Łoboda z AZS-AWFiS Gdańsk rozpoczęły seniorską karierę dopiero w 2018 roku, a już na Mistrzostwach Świata 49er, 49erFX & Nacra17 u wybrzeży Auckland w grudniu 2019 roku zajęły 12 miejsce, co zapewniło im nominację olimpijską. Cztery miesiące później kolejny sukces – trzecie miejsce na silnie obsadzonych mistrzostwach Oceanii – bardzo ciężkich regatach, w czasie których zawodniczki musiały zmagać się z codziennymi wichrami, łódką i doborowymi przeciwniczkami. Ale gdy ogląda się je w akcji, ciężka walka na morzu wygląda jak dobra zabawa, w czasie której z gracją akrobatek żeglarki balansują i skaczą po pędzącej jak wodolot łodzi.

Udział Melzackiej w Olimpiadzie to też powód do dumy dla Yacht Klubu Polski Gdynia. W jego 95-letniej historii jest ona pierwszą kobietą i piątym zawodnikiem na Igrzyskach Olimpijskich. Żeglarka traktuje go jak swój drugi dom, spędziła tu mnóstwo czasu i bardzo sobie ceni atmosferę oraz pracę trenerów.

Olimpijskie regaty klasy 49er i 49erFX odbędą się w dniach 27 lipca – 2 sierpnia 2021 r. na wodach Zatoki Sagami wokół Portu Jachtowego Enoshima w mieście Fujisawa. Transmisję będzie można oglądać na kanałach TVP i Eurosport w godzinach nocnych, gdyż różnica w czasie między Polską i Japonią wynosi 7 godzin.

Oprac. Mateusz Kalinowski