Gdynia bohaterom

0
367

W Gdyni zakończyły się oficjalne obchody 41. rocznicy strajków sierpniowych 1980 roku i podpisania Porozumień Sierpniowych.

To był przełomowy okres w historii naszego kraju. Przystąpienie do strajków wymagało od ludzi dużej odwagi. Szczególnie tutaj, w mieście, którego mieszkańcy doskonale pamiętali masakrę stoczniowców sprzed dziesięciu lat. Wydarzenia Sierpnia ’80 zapoczątkowały zmiany, które przyniosły upadek komunizmu, a nam dały wolność i suwerenność.

Tegoroczne obchody upamiętniające tamte dni rozpoczęły się już w niedzielę, 15 sierpnia mszą św. w intencji bohaterów Sierpnia ’80 w kościele pw. Najświętszej Marii Panny. Po mszy, na placu przy bazylice mniejszej, odsłonięto wystawę „Solidarna Gdynia – Gdyński Sierpień”, przygotowaną przez Fundację Pomorska Inicjatywa Historyczna.

Natomiast w sobotę, 28 sierpnia odbyła się konferencja „Solidarność 1980 źródła ideowe”, a w poniedziałek, 30 sierpnia w sali koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia debata „Walka o pamięć. Dorobek i spuścizna NSZZ Solidarność.”

W poniedziałek o godz. 16:00 przy pomniku Ofiar Grudnia 1970 roku złożono kwiaty. W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent Wojciech Szczurek, Andrzej Kołodziej, prezes Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna, poseł Sławomir Rybicki, Jarosław Kalinowski oraz radni Gdyni: Zenon Roda i Marek Dudziński. Po złożeniu kwiatów uczestnicy udali się do sali koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia, gdzie odbyła się uroczysta gala wręczenia odznaczeń „Bohaterom Sierpnia ’80 Gdynia”.

Uhonorowani nie kryli wzruszenia. Odznaczenia, wręczone im przez prezydenta Wojciecha Szczurka, są dla nich bardzo ważne. Stanowią wyraz szacunku, pamięci i wdzięczności za ich postawę.

Oprac. Mateusz Kalinowski