Drożeją bilety SKM

0
335

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zapowiedział zmiany w Taryfie Pomorskiej, obwiązującej w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej i Polregio.

Od 1 sierpnia tego roku ceny biletów wzrosną średnio o około 15%. Przez pierwsze 6 miesięcy po podwyżce – a więc do 31 stycznia 2023 roku – będzie można je jednak kupić nieco taniej. Ulga dotyczyć będzie przejazdów opłacanych elektronicznie, poprzez aplikacje mobilne.

Organizatorem przewozów w ramach Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście oraz Polregio jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Podjął on właśnie decyzję o podniesieniu cen biletów w Taryfie Pomorskiej. Nowe stawki obowiązywać będą o 1 sierpnia tego roku. Zmiany wymuszone zostały galopująca inflacją i wzrostami cen rozmaitych dóbr.

Drożeje energia elektryczna. Rosną także koszty pracy. Dlatego jesteśmy zmuszeni wprowadzić nowe ceny jednorazowych i miesięcznych biletów kolejowych, sprzedawanych w ramach Taryfy Pomorskiej – argumentuje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Ceny biletów wzrosną średnio o 15%. Najtańszy, obowiązujący na trasie liczącej do 6 km, kosztować będzie 4,80 zł w taryfie normalnej (obecnie 4,20 zł). Z takim biletem dojedziemy np. z Gdyni Głównej do Orłowa lub w drugą stronę do Chyloni. Z kolei na przykład na najdłuższej trasie SKM – z Gdańska do Słupska (121 km) zapłacimy 28,30 zł.

Wraz z podwyżkami samorząd województwa wprowadza jednak pewien upust dla osób, które bilet kupią elektronicznie. Przez pół roku, do 31 stycznia 2023 roku, bilety kupowane np. przez aplikacje mobilne czy platformy internetowe, będą tańsze o 7,5%. Tym samym Wspomniany bilet na trasie do 6 km kosztować będzie nie 4,80 zł, a 4,44 zł.

Oprac. Mateusz Kalinowski