Dlaczego miejsca dla młodzieży są ważne? 🗓

0
420

21 lipca o godzinie 17:30 zapraszamy do wysłuchania rozmowy online, a także zadawania pytań i komentowania.

Na mapie Polski powstaje coraz więcej miejsc przeznaczonych wyłącznie dla młodzieży. Oferują przestrzeń do działań, w których młodzi ludzie mogą uczestniczyć lub które sami mogą poprowadzić w myśl edukacji międzyrówieśniczej. Dlaczego jest to tak ważne? Bo bycie aktywnym poza szkołą i pracą wpływa pozytywnie na kreatywność, pewność siebie, umiejętność pracy w grupie, uwalnia od stresu, zmusza do przekraczania własnych granic i dodaje energii do radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami. W jaki sposób rozwijać miejsca dla młodzieży i jak wpłynął na ich funkcjonowanie czas pandemii?

Gościnie:
Eliza Bujalska – edukatorka, facylitatorka, trenerka edukacji pozaformalnej i kompetencji społecznych, założycielka i wieloletnia prezeska Fundacji Rozwoju Międzykulturowego EBU, autorka programów edukacyjnych i projektów wolontariatu. Stworzyła Laboratorium Wolontariatu i inicjatyw młodzieżowych EBU Lab, w którym realizowała projekty wzmacniające sprawczość i aktywność obywatelską młodzieży. W 2018 r. zjednoczyła miejskie samorządy uczniowskie i założyła Międzyszkolną Inicjatywę Samorządową. Zainicjowała ideę powstania centrum młodzieżowego Międzyczas w Mińsku Mazowieckim i była mentorką nastoletniej grupy inicjatywnej zaangażowanej w cały proces jego tworzenia.

Agata Kuźmińska – współtwórczyni Restart Lab-u w Koninie, pierwszego w mieście miejsca dla młodzieży i młodych dorosłych, które skupia w sobie idee bliskie fablabowi i community center. „Marzenie o stworzeniu takiego miejsca pojawiło się u mnie w 2015 roku, kiedy miałam przyjemność współtworzyć Foresight Konin 2050 – to wtedy, w czasie badań społecznych w szkołach dowiedziałam się, w jak duża jest potrzeba stworzenia miejsca, w którym młodzi mieszkańcy będą czuli się ‘jak u siebie’.” Po kilku latach działań (jako aktywistka miejska) ten cel się zmaterializował i Restart Lab jako oddolna inicjatywa organizacji pozarządowej, współpracującej z miastem w końcu zaczęła działać i zmieniać rzeczywistość młodych w Koninie.

Martyna Winnicka – kierowniczka Wymiennikowni – Młodzieżowego Centrum Innowacji Społecznych i Designu w Gdyni. Z wykształcenia artystka i kulturoznawczyni. W kręgu jej zainteresowań znajdują się tematy związane z polskim designem i projektowaniem w przestrzeni miejskiej oraz zagadnienia z zakresu psychologii społecznej i socjoterapii. Miłośniczka kundelków, książek i starych samochodów.

Rozmowę poprowadzi:
Magda Dębna – koordynatorka UrbanCafe, które stanowi forum dyskusji o mieście jednoczące mieszkańców, aktywistów, naukowców i urzędników. W UrbanCafé organizuje m.in. wykłady, spotkania, debaty, projekcje filmowe i szkolenia. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego i Central European University.
Wydarzenie realizowane jest w ramach cyklu ŻYJ DOBRZE W MIEŚCIE, w którym poruszane są kwestie otaczającej nas przestrzeni. Co zrobić, aby była wspierająca dla mieszkańców i umożliwiała wygodne życie?
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy online, a także zadawania pytań i komentowania. Link: https://us02web.zoom.us/j/84208936855

Jednocześnie transmisja na żywo odbywać się będzie na fanpage’u UrbanLab Gdynia na Facebooku: https://www.facebook.com/UrbanLabGdynia/
Spotkanie odbędzie się w ramach zadania „Adaptacja Koncepcji UrbanLab w Gdyni” w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności.

Oprac. Paweł Musiał

Scheduled lifehacki miasto