Czy woda jest ciepła?

0
278

Nadeszła pora na odwieczne pytania każdego, kto wypoczywa nad Bałtykiem, czyli „czy woda jest ciepła?”.

Znalezienie rzetelnej odpowiedzi na to pytanie to jednak żaden kłopot, a z pomocą przychodzą serwisy prezentujące dane nie tylko o temperaturze wody, ale także o jej czystości. Sprawdź online, czy warunki do kąpieli spełniają Twoje oczekiwania i ruszaj na plażę!

Gdyby dokładnie prześledzić liczby wyszukiwań temperatury wody w Bałtyku w najpopularniejszych internetowych wyszukiwarkach, to z pewnością w ostatnich tygodniach byłyby one zdecydowanie większe niż zawsze. W końcu wybierając się na plażę warto wiedzieć, ile stopni ma woda, do której zamierzamy wejść – szczególnie dlatego, że znajdujemy się nad stosunkowo chłodnym akwenem, który do nabrania temperatury potrzebuje nieco słonecznych dni.

Na szczęście nie musimy, jak jeszcze kilkanaście lat temu, dzwonić do znajomych, którzy już plażują ani samodzielnie – metodą prób i błędów – sprawdzać, czy woda nadaje się do kąpieli. Regularnie robi to za nas sanepid oraz sami organizatorzy kąpielisk, a wyniki możemy dosłownie w kilkanaście sekund sprawdzić w sieci. Zaczynając na dobre sezon na ochłodę w morskich falach przypominamy, jak to zrobić.

Ile stopni ma woda w Gdyni?

Kilka kliknięć, szybkie spojrzenie na proste, graficzne tabelki i już wiadomo. Na dziś w Gdyni woda w Bałtyku ma ponad 20 stopni Celsjusza, czyli, mówiąc wprost: ciepła. Niemal jak powietrze, co sprawi, że po zanurzeniu się w morskich falach na jednej z gdyńskich plaż na pewno nie poczujemy chłodu. Najcieplej będzie w Orłowie (23 stopnie), nieco chłodniej – na kąpielisku w Redłowie (20 stopni). Wszędzie trzepoczą białe flagi, a stan morza w pięciostopniowej skali oceniono na „1”, czyli warunki jak najbardziej sprzyjają kąpieli.

Podobne dane możemy w mig sprawdzić zresztą każdego dnia kąpielowego sezonu, z podziałem na każde z czterech gdyńskich kąpielisk, gdzie czuwają ratownicy: w Śródmieściu, Orłowie, Redłowie i na Babich Dołach. Udostępnia je, zebrane w jednym miejscu, organizator kąpielisk, czyli Gdyńskie Centrum Sportu – w zakładce „Plaże i kąpieliska” na swojej stronie internetowej (TUTAJ). To najlepszy sposób na to, aby jeszcze przed spakowaniem plażowej torby przekonać się, czy trafiliśmy na prawdziwie „plażowy” dzień.

Jeszcze szybciej na swoich urządzeniach mobilnych warunki na gdyńskich plażach sprawdzą użytkownicy miejskiej aplikacji Gdynia.pl. To kolejne miejsce w sieci, które na bieżąco aktualizuje dane z kąpielisk – wystarczy po uruchomieniu aplikacji na swoim telefonie bądź tablecie skorzystać z zakładki „Pogoda”, a następnie – „Kąpieliska”.

W ten sposób miejska „apka” zaprezentuje nam kluczowe informacje na temat najnowszego pomiaru temperatury wody, wiatru czy wywieszonej przez ratowników flagi osobno dla każdego z czterech wyznaczonych w Gdyni miejsc do kąpieli.

Sprawdź każde kąpielisko

Podobne dane możemy zresztą w szybki sposób sprawdzić dla wszystkich zorganizowanych kąpielisk w całym kraju. Opracowuje je na bieżąco, zgodnie z wymogami prawnymi, Główny Inspektorat Sanitarny, który przez całe lato m. in. sprawdza próbki wody pod kątem niebezpiecznych bakterii czy innych substancji, które mogą szkodzić człowiekowi. Sprawdzimy też temperaturę wody i flagę wywieszoną na kąpieliskach przy jeziorach i innych akwenach, a także godziny ich otwarcia.

W ten sposób działa Serwis Kąpieliskowy, czyli prosta i przejrzysta, przygotowana także z myślą o urządzeniach mobilnych strona prowadzona przez wspomniany GIS.

Już od kilku lat możemy dzięki temu pod adresem sk.gis.gov.pl znaleźć zebrane w jednym miejscu rzetelne informacje o stanie i temperaturze wody w niemal każdym miejscu, w którym możemy bezpiecznie się kąpać.

Wystarczy przełączyć widok na mapę, na której w prosty sposób odnajdziemy interesujące nas lokalizacje – w tym także kąpieliska w Gdyni. W odpowiednich zakładkach dowiemy się też, jak długą linią brzegową dysponuje dane miejsce, w jakich godzinach nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwają ratownicy, a także sprawdzimy ostatnie oceny wody i najważniejsze parametry określające (w dużym uproszczeniu) jej czystość.

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Mateusz Kalinowski