Co dalej z choinką?

0
737

Święta już minęły i zbliża się czas rozbierania choinek. Drzewka nie mogą trafić do pojemników na odpady.

Choinki podlegają one selektywnej zbiórce nie tylko ze względu na rozmiar, ale również ze względu na to, że są biodegradowalne. Wszystkie zebrane drzewka trafiają do Ekodoliny, gdzie po rozdrobnieniu i wymieszaniu z innymi odpadami zielonymi trafiają na pryzmę kompostową. Drzewka są odbierane przez styczeń i luty zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów zielonych.

Przed wystawieniem drzewka należy je najpierw dokładnie oczyścić ze wszystkich bombek, łańcuchów i innych pozostałości po ozdobach świątecznych. W blokach i budynkach wielorodzinnych choinki należy wystawiać przed pergolami śmietnikowymi, tak, żeby nie blokować dostępu do nich. Natomiast mieszkańcy domków jednorodzinnych powinni wystawić drzewko przed posesją, w miejscu widocznym i łatwo dostępnym. W obu przypadkach trzeba to zrobić najpóźniej do godz. 6.00 w dniu planowanego wywozu.

Firmy odbierające odpady będą zabierać choinki w konkretnych terminach, w zależności od dzielnicy. I tak:

– w dzielnicach: Dąbrowa, Karwiny, Wielki Kack, Wzgórze św. Maksymiliana, Kamienna Góra, Orłowo, Redłowo, Działki Leśne, Leszczyki, Śródmieście i Grabówek – zarówno w zabudowie wielorodzinnej, jak i jednorodzinnej – choinki będą odbierane zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów zielonych: 15 i 29 stycznia oraz 12 i 26 lutego,

– w dzielnicach: Oksywie, Obłuże, Babie Doły, Pogórze, Cisowa, Pustki Cisowskie-Demptowo, Chylonia, Chwarzno-Wiczlino, Witomino i Mały Kack – zarówno w zabudowie wielorodzinnej, jak i jednorodzinnej – choinki będą odbierane zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów zielonych: 9 i 22 stycznia oraz 5 i 19 lutego.

Dokładny harmonogram odbioru choinek i innych odpadów można znaleźć również na stronie wyrzucam.to w sekcji KIEDY TO.

Oprac. Marta Kuniecka