90 lat najstarszej gdyńskiej szkoły średniej

0
608

Szacowna jubilatka to najstarsza szkoła średnia w Gdyni i jedna z najstarszych w Trójmieście.

Równocześnie liceum to jest szkołą na wskroś nowoczesną, europejską, kształcącą ludzi mądrych otwartych, przed którymi świat stoi otworem. II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Gdyni obchodzi 90-lecie istnienia.

Oficjalne uroczystości jubileuszowe, na które zaproszono gości i absolwentów szkoły, trwały od rana – rozłożone na obchody w gmachu szkoły oraz w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. A jest co świętować – „Dwójka” to liceum, które od lat znajduje się w czołówce rankingów ogólnopolskich, szkoła nieograniczonych możliwości, której absolwenci studiują na najlepszych polskich i zagranicznych uczelniach, jedyna w regionie placówka kształcąca w języku francuskim.

W dniu 90-urodzin w progi szkoły zawitali znani absolwenci liceum. Wśród nich jest Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, z wykształcenia prawnik. II LO znane jest jako kuźnia przyszłych prawników. Jej uczniowie co roku reprezentują Polskę w prestiżowych i jedynych na świecie, odbywających się co dwa lata, międzynarodowych symulacjach rozpraw przed ICC (Międzynarodowym Trybunałem Karnym).

Inni znani absolwenci to m.in. prof. dr hab. inż. Barbara Becker, kierownik Katedry Chemii Nieorganicznej Wydziału Chemii Politechniki Gdańskiej; Kiejstut Bereźnicki – polski malarz, rysownik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku; Ernest Bryll – poeta, prozaik, dramatopisarz, tłumacz; Romuald Cwilewicz – prof. zwyczajny dr hab. Akademii Morskiej w Gdyni, rektor Akademii Morskiej w Gdyni; Jacek Fedorowicz – polski satyryk, aktor; Wacław Andrzej Grzybkowski – prof. dr hab. inż. Politechniki Gdańskiej w dziedzinie nauk chemicznych; Wiesław Wiktor Jędrzejczak, lekarz, specjalista chorób wewnętrznych, hematolog, onkolog kliniczny, transplantolog, profesor doktor habilitowany medycyny, laureat nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w 1993; Janusz Kaczmarek – prawnik, prokurator, polityk, były Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, pełnił funkcję Prokuratora Okręgowego w Gdańsku oraz zastępcy Prokuratora Generalnego i Prokuratora Apelacyjnego w Gdańsku; Jan Kaszuba – uczestnik walk w obronie Gdyni podczas Kampanii Wrześniowej w 1939 r., działacz harcerskiego Ruchu Oporu podczas okupacji niemieckiej, dowódca plutonu „Chylonia” Batalionu Morskiego Szarych Szeregów; Alicja Konczakowska – prof. dr hab. inż., prof. nadzwyczajny Politechniki Gdańskiej, prodziekan ds. kształcenia na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki; Jerzy Kołodziejczak – polski uczony, profesor nauk fizycznych, w latach 1970–82 dyrektor Instytutu Fizyki PAN, członek korespondent PAN; Jerzy Kossela – gitarzysta, wokalista, autor tekstów i kompozytor, współzałożyciel i członek zespołów Elektron, Niebiesko-Czarni, Pięciolinie i Czerwone Gitary; Jacek Leliwa-Kopystyński – prof. dr hab., profesor zwyczajny naukowy, Instytut Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Badań Kosmicznych PAN; Marek Mazurkiewicz – prof. dr hab. nauk prawnych, polityk, poseł na sejm, wiceprzewodniczący Trybunału Konstytucyjnego; Stanisław Rohoziński – prof. dr hab. Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Instytutu Fizyki Teoretycznej, profesor Zakładu Teorii Struktury Jąder Atomowych, członek Rady Naukowej; Krzysztof Sperski – profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Gdańsku, nauczyciel akademicki, artysta muzyk, wieloletni rektor Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Joanna Zielińska – nauczycielka matematyki, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni, przewodnicząca Komisji Sportu, członek Komisji Kultury.

Jubileusz 90-lecia II LO w Gdyni, jest okazją do przypomnienia fascynującej historii szkoły, której powstanie uwarunkowane było przemianami polityczno-społecznymi, jakie dokonały się na terenie Pomorza. Odzyskanie niepodległości w 1918 r. to moment zwrotny w historii gdyńskiego szkolnictwa. Zaś nadanie Gdyni praw miejskich w 1926 r. oraz wzrost liczby ludności spowodował unowocześnienie systemu edukacji powszechnej. Na początku lat trzydziestych pojawiły się w Gdyni pierwsze gimnazja i licea, które stanowią zalążek II Liceum Ogólnokształcącego. 9 września 1931 r. otwarto uroczyście Gimnazjum Męskie, nieco później w roku 1937/1938 otwarto dwuletnie Liceum Męskie. W tym samym roku – 1937- otwarto również Gimnazjum Żeńskie. W roku 1951 wszystkie te trzy szkoły przeniesiono na ulicę Wolności do nowo wybudowanego budynku. Następnie w roku 1955 powołano do życia Gimnazjum i II LO, a rok później – w 1956 r. – nadano szkole imię Adama Mickiewicza. Nie był to koniec zmian, w 1961 r. ulegają likwidacji gimnazja i powstają 8-letnie szkoły podstawowe oraz 4-letnie licea m.in. II LO. im. Adama Mickiewicza.

Obecna 90-latka, „Gdyńska Dwójka” jest nowoczesną szkołą mającą własny niepowtarzalny charakter, pielęgnującą wspaniałą wolnościową tradycję szkoły. Wysoko wykwalifikowana kadra nauczycielska tworzy szkołę, w której młodzi ludzie w życzliwej atmosferze nabywają wiedzę, umiejętności i kompetencje. Realizują własne projekty, samodzielnie rozwiązują problemy, pomagają innym, rozumieją procesy zachodzące w kraju, Europie i na świecie. Bogata paleta działań nauczycieli i uczniów zbudowała wysoką pozycję szkoły na rynku lokalnym i ogólnopolskim. Sprawia to, że często to liceum wybierają uczniowie pochodzący z różnych zakątków świata, co skutkuje różnorodnością światopoglądową. Fakt ten powoduje, że dla całej społeczności szkolnej bardzo ważne jest przestrzeganie uniwersalnego systemu wartości. Dobro i prawda nie są pustymi słowami, tylko drogowskazem na przyszłość dla każdego ucznia.

Świętowanie jubileuszu trwało w „Dwójce” przez cały dzień. Było podzielone na dwie części, pierwsza oficjalna odbyła się w Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Później rozpoczęły się uroczystości w szkole, gdzie czekała młodzież z przygotowaną kuchnią romantyczną. Nie zabrakło wspólnego zdjęcia wszystkich uczniów, nauczycieli i absolwentów oraz koncertu, który wykonała zaprzyjaźniona z II LO Szkoła Muzyczna. Wśród wykonawców byli także absolwenci „Dwójki”.

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Martyna Rodzik