Zwierzę pod choinkę?

0
140

Planujesz wręczyć komuś pod choinkę prezent w postaci psa lub kota? Lepiej o tym zapomnij.

To najgorszy z możliwych prezentów, którego los często skazuje – po krótkim gwiazdkowym epizodzie – na bezdomność. Pracownicy schroniska „Ciapkowo” apelują, by nie traktować czworonogów jak przedmioty. Pies czy kot to żyjąca, odczuwająca miłość i szczęście, ale też strach i ból istota. Pamiętajmy o tym szczególnie teraz!

Wiele schronisk dla zwierząt w Polsce, w tym gdański „Promyk” w okresie przedświątecznym wstrzymuje adopcje zwierząt. Instytucje te robią to w obawie przed przedmiotowym wykorzystaniem psa czy kota. Nieprzemyślana adopcja to czyjś chwilowy kaprys, uleganie emocjom i mocno życzeniowe myślenie, dotyczące roli psa czy kota w danej rodzinie. Może przyczynić się do tego, że już w styczniu taki właśnie czworonożny prezent zasili szeregi bezdomnych zwierząt w schroniskach, lub – co gorsza – trafi na ulicę.
„Ciapkowo” stawia na edukację

Schronisko „Ciapkowo” nie wstrzymuje adopcji w okresie świątecznym. Stawia jednak na pogłębiony wywiad z potencjalnymi właścicielami i etapowość samego procesu adopcji. Te sposoby to m.in. bogaty wywiad dotyczący potencjalnych właścicieli, uświadomienie ich, czym jest obecność zwierzęcia w domu, z jakimi obowiązkami i wydatkami się wiąże. W przypadku szczeniąt i psów, których adopcją interesuje się jednocześnie kilku przyszłych właścicieli, schronisko weryfikuje miejsce, do którego ma trafić zwierzak.

Nie wydajemy zwierząt na prezenty, bo jest to dla nas niezwykle ważne, by zwierzęta nie były traktowane jako rzeczy – podkreśla Jarosław Florek zastępca kierownika OTOZ Animals Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Ciapkowo” w Gdyni. dla portalu gdynia.pl. – Zwierzę nie jest przedmiotem, nie możemy go traktować jako świąteczny prezent. To istota czująca, mająca swoje emocje i każdy, kto chce mieć psa czy kota w domu, musi mieć tego świadomość – podkreśla.

Aktualnie w „Ciapkowie” przebywa ok. 120 kotów i drugie tyle psów. Ta liczba rezydentów schroniska od wielu lat utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Do końca listopada 2022 roku swoje domy znalazło 398 kotów i 551 psów.

Co, jeśli chcemy adoptować zwierzę?

Decyzja o adopcji psa czy kota ze schroniska za każdym razem powinna być dobrze przemyślana, a przyszły właściciel powinien mieć świadomość zarówno swoich obowiązków wobec zwierzęcia, jak i jego praw. Adoptowane czworonogi odwdzięczają się dozgonną miłością i zaufaniem, ale też mogą stanowić wyzwanie. By temu zapobiec, procedura adopcji w „Ciapkowie” przebiega w kilku etapach. W przypadku zainteresowania danym zwierzęciem – dwa spacery zapoznawcze oraz wizytę w domu przyszłego właściciela. Na tym etapie zarówno pies, jak i niego potencjalny właściciel mają szanse poznać się lepiej w warunkach domowych. To również jest czas, kiedy podejmowana jest decyzja o adopcji czworonoga – lub nie.

Oprac. Małgorzata Trasna