Złota informatyczka

0
813

Zuzanna Ossowska, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, zdobyła złoty medal na I Europejskiej Olimpiadzie Informatycznej Dziewcząt w szwajcarskim Zurychu.

Na olimpiadzie świetnie spisały się również koleżanki Zuzanny z polskiej reprezentacji. Jadwiga Świerczyńska (III Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu) także zdobyła złoty medal, Wiktoria Rozkosz (XIV Liceum Ogólnokształcące w Warszawie) – srebrny, a Elżbieta Łabaj (Szkoła Podstawowa nr 114 w Krakowie) – brązowy.

I Europejską Olimpiadę Informatyczną Dziewcząt z uwagi na pandemię rozegrano zdalnie. Do udziału w niej zakwalifikowano 39 czteroosobowych reprezentacji z europejskich szkół, a także wielu innych krajów świata (USA, Japonia, Meksyk, Kanada, Peru, Tunezja, Nowa Zelandia, Turcja, Egipt, Indie, Brazylia i Izrael).

W klasyfikacji medalowej pierwsze miejsce zajęły reprezentantki Rosji, które zdobyły 4 złote medale. Za nimi uplasowały się uczennice z Rumunii (medale: 2 złote, 2 srebrne), a trzecie miejsce zajęły Polki (medale: 2 złote, 1 srebrny, 1 brązowy).

Dodajmy, że EGOI to nowy międzynarodowy konkurs dla młodych kobiet zainteresowanych informatyką. Trwa tydzień. Olimpiada składa się z dwóch dni konkursowych, podczas których uczestnicy rozwiązują trudne problemy algorytmiczne. Program uzupełniają wycieczki. Uczennice będą miały czas na spotkania towarzyskie z innymi dziewczynami zainteresowanymi informatyką i zwiedzanie kraju goszczącego. Każdy kraj może wysłać delegację składającą się z czterech uczestniczek płci żeńskiej w wieku poniżej 20 lat, w towarzystwie dwóch trenerów.

Program EGOI jest podobny do tego, jakie mają ugruntowane konkursy, takie jak IOI (Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna) czy CEOI (Środkowoeuropejska Olimpiada Informatyczna). W porównaniu z nimi EGOI obejmuje całą Europę, a udział jest ograniczony do kobiet.

Źródło: III LO

Oprac. Amelia Bielska