Zgłoś przez aplikację dzikie wysypisko

0
865

Napotykaliście kiedyś nielegalne wysypisko wśród drzew? Zgłaszajcie leśne śmieci przez aplikację Nadleśnictwa Gdańsk.

 

Aplikacja na smartfony, którą zarządzają lokalni leśnicy, ma specjalną opcję zgłaszania zalegających odpadów, łącznie z wysłaniem zdjęcia i zaznaczeniem dokładnej lokalizacji. W ten sposób leśniczy nadzorujący teren wie, gdzie szukać nielegalnego wysypiska i może szybko zlecić jego usunięcie.

Zgłaszanie porzuconych w lesie śmieci to jedna z najbardziej przydatnych, ale nie jedynych funkcji w aplikacji Nadleśnictwa Gdańsk. Bardziej zaprawionym w bojach spacerowiczom z powodzeniem posłuży np. za terenową mapę lub wskaże najciekawsze miejsca rekreacyjne na łonie natury.

Aplikacja „Nadleśnictwo Gdańsk” jest dostępna bezpłatnie w App Store (na urządzenia z systemem iOS) oraz w sklepie Google Play (na urządzenia z systemem Android).

Co zrobić w przypadku, gdy znajdziemy śmieci we wspomnianym wcześniej lesie komunalnym, czyli tym, który przylega bezpośrednio do granic miasta i jest administrowany przez samorząd? Wówczas z pomocą przychodzi gdyńska Straż Miejska.

Znalezienie nielegalnego wysypiska należy zgłosić dyżurnemu Straży Miejskiej w Gdyni lub skorzystać z funkcji „Asystent” w miejskiej aplikacji Gdynia.pl. Sytuację zweryfikują mundurowi, którzy udadzą się na miejsce.

Zdarza się i tak, że sprawcy zanieczyszczeń w lasach wpadają w ręce służb… sami. Gdyńscy strażnicy posiadają tzw. fotopułapki, które regularnie umieszczają w newralgicznych leśnych punktach i przyłapują winnych „na gorącym uczynku”, zdobywając ich dane np. przez uchwycenie tablic rejestracyjnych. W przypadku namierzenia sprawców strażnicy mają możliwość wystawienia mandatu karnego i jednocześnie nie muszą kierować wniosku o ukaranie do sądu.

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Amelia Bielska