XII InnovaBio Pomorze

0
16

Naturalne masło bez masła, kosmetyki z naukową precyzją i kombucha, która „kopie” miedź ze skażonej ziemi? Tak zaczyna się XII edycja programu InnovaBio Pomorze – najbardziej przyrodniczo-przedsiębiorczego programu na Pomorzu!

13 studentów i 2 uczniów I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni właśnie ruszyło z pracami badawczo-rozwojowymi, które mogą mieć realny wpływ na świat kosmetyków, biotechnologii, a nawet… rekultywacji środowiska. A wszystko to przy pełnym wsparciu naukowców, przedsiębiorców i nowoczesnych laboratoriów. Program? Brzmi poważnie. Projekty? Zaskakujące.

Na start: intensywne szkolenia z BHP, procedur badawczych i dobrej praktyki laboratoryjnej – czyli naukowy bootcamp pod okiem ekspertów z PPNT Gdynia | Bio Laboratorium. Potem – pierwsze spotkania z firmami, które postawiły przed zespołami konkretne wyzwania. Oto, nad czym będą pracować młodzi badacze.

Masło przyszłości – ale nie do chleba!

Zespół nr 1 projektu XTZ pracuje nad bazą lipidową, która zastąpi masło shea. Ma nie tylko dorównać mu działaniem, ale też przewyższyć skutecznością, dostępnością i ekologicznym bilansem. To naturalne masło 2.0 – stworzone na bazie lokalnych roślin, bogate w substancje odżywcze, zaprojektowane jako baza do kraftowych kosmetyków nowej generacji. W duchu bioetnobotaniki, która łączy naturę, naukę i kulturę. Na jego bazie powstanie też pierwszy autorski kosmetyk – dla skóry suchej, dojrzałej, problematycznej.
Zleceniodawca: EFMAN Aleksandra Kozłowska i Mariusz Knysak

Co naprawdę kryje kosmetyk XTZ?

Projekt nr 2 to połączenie kryminalistyki z biochemią. Zespół badawczy weźmie pod lupę kosmetyk XTZ – sprawdzi, czy jest mikrobiologicznie czysty, zbada skład chemiczny, aktywność przeciwutleniającą i… jeśli trzeba będzie, zaproponuje lepszy układ konserwujący. To nie koniec! Ekstrakty roślinne dostarczone przez firmę zostaną „przesłuchane” metodą HPLC UV-VIS i przetestowane pod kątem aktywności antyoksydacyjnej w różnych temperaturach – nawet 37°C, czyli takiej jak w naszym ciele. Brzmi jak odcinek naukowego CSI? Trochę tak.
Zleceniodawca: EFMAN Aleksandra Kozłowska i Mariusz Knysak

Kombucha kontra metale ciężkie

Najbardziej szalony projekt? Bez dwóch zdań. Pod hasłem „Kombucha Mining” kryje się prawdziwa biotechnologiczna eksploracja. Zespół pod wodzą Łukasza Szydłowskiego będzie izolować mikroorganizmy z konsorcjum SCOBY – czyli tej samej symbiotycznej kultury bakterii i drożdży, która zamienia słodką herbatę w kombuchę.

Cel jest poważny: znaleźć mikroorganizmy produkujące metanobaktynę – peptyd, który potrafi wiązać metale ciężkie, jak miedź, i potencjalnie oczyszczać z nich środowisko. Czy SCOBY skrywa supermocne szczepy mikroorganizmów? Dowiemy się wkrótce!

Nauka + Biznes = Pomorska Innowacja

Program Innova Bio Pomorze to już 12 lat łączenia pasji badawczej z realnymi potrzebami rynku. Dla uczestników to okazja do pracy z prawdziwymi firmami i rozwijania umiejętności, których nie da się zdobyć tylko na uczelni. Dla firm – szansa na dostęp do świeżych pomysłów i rąk do pracy w laboratoriach. Jedno jest pewne: będzie kreatywnie, odważnie i naukowo. A wyniki tych projektów mogą jeszcze sporo namieszać w świecie naturalnych kosmetyków i biotechnologii.

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Przemek Wutowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj