Wielki budżet młodych ludzi

0
547

Idea budżetu obywatelskiego wkroczyła do gdyńskich szkół. Uczniowie piszą projekty, zdobywają środki, organizują głosowania.

W ten właśnie sposób w ostatnim czasie Szkoła Podstawowa nr 31 wzbogaciła się o worki sako wypełnione grochem na holu i nowe ławki na dziedzińcu, a I Akademickie Liceum Ogólnokształcące o profesjonalny sprzęt do kręcenia filmów. Uczniowski Budżet Obywatelski był realizowany w ramach ogólnopolskiego konkursu „Zwolnieni z teorii”.

Założeniem projektu jest aktywizacja uczniów do zgłaszania pomysłów i propozycji, oddawania sprawczości w ich ręce w zakresie tego, co chcieliby aby w ich szkołach się zadziało. To właśnie uczniowie mogą pisać i składać wnioski, zachęcać swoich kolegów i koleżanki do poparcia ich projektu. Gdy taka propozycja zdobędzie pisemne głosy wsparcia, zostaje złożona do szkolnej komisji zajmującej się jej weryfikacją. W komisji znajdują się dyrektor, nauczyciele oraz przedstawiciel uczniów. Jeśli weryfikacja przejdzie pomyślnie – rozpoczyna się oficjalne głosowanie na najlepszy projekt. Ważnym elementem całego procesu jest zachęcanie wszystkich uczniów do uczestnictwa w Uczniowskim Budżecie Obywatelskim. Pokazywanie, że każdy głos ma znaczenie i że każdy może w tym uczestniczyć, wypatrywać wyników i wspólnie cieszyć się ze zwycięskich pomysłów. Główną inspiracją jest oczywiście miejski Budżet Obywatelski – wy głosujecie, my realizujemy.

Jak efektywni byli uczniowie zaangażowani w projekt? Okazuje się, że poszło im całkiem nieźle: dla Szkoły Podstawowej nr 31 w Gdyni udało się zebrać 4600 zł (1000 zł Budżet Rady Miasta, 1400 zł Rada Dzielnicy Cisowa, 600 zł Rada Rodziców, 500 zł darowizna, 1100 zł zrzutka). Kwota ta została podzielona następująco: 2600 zł dla klas 4-8 oraz 2000 zł dla klas 0-3.

Natomiast dla I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego młodzież zebrała 2630 zł (1000 zł Budżet Rady Miasta, 1000 zł Rada Rodziców, 500 zł darowizna, 130 zł zrzutka).

W Szkole Podstawowej nr 31 w Gdyni, do głosowania dopuszczono 13 projektów (5 w klasach 1-3 i 8 w klasach 4-8). W młodszych klasach zwyciężyły projekty “Kola disco” i „Worki sako na hol w klasach młodszych”, a w klasach starszych “6 stołów z ławkami do umieszczenia i wykorzystania przed szkołą, do wykorzystania przez uczniów podczas przerw”. Głosowało 481 uczniów.

Jeżeli chodzi o I Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Gdyni to do głosowania dopuszczono 5 projektów. Zwyciężył projekt “Sprzęt filmowy”. Głosowało 103 uczniów.

Oprac. Martyna Rodzik