Uwaga! Nadciąga wichura

0
118

Weekend zapowiada się bardzo wietrzny. Jak podają portale pogodowe do Polski zbliża się głęboki niż, który przyniesie niszczycielskie wichury i burze. Prędkość wiatru może przekroczyć na Pomorzu i w górach 100 km/h. Należy się na niego przygotować.

Cyklon Ulf, bo tak tym razem ochrzczono w instytucie meteorologicznym Wolnego Uniwersytetu w Berlinie niż, narodził się nad wodami Atlantyku. Nadciągająca nad Polskę z północnego zachodu wichura, pojawi się dokładnie rok po bardzo silnym orkanie Eunice, który spowodował ogromne straty zrywając dachy, łamiąc drzewa, uszkadzając linie energetyczne i pozbawiając prądu 1,4 mln ludzi w Polsce.

Wichury nad Europą to nic nowego, jednak naukowcy są zdania, że w następnych dziesięcioleciach huragany będą coraz częstsze za sprawą globalnego ocieplenia, bo wody morskie coraz bardziej się ogrzewają i stają paliwem napędzającym orkany. Czy Ulf będzie tak niszczycielski jak zeszłoroczna Eunice? Na pewno warto się na niego przygotować.

Cyklon pojawi się nad Polską dzisiaj wieczorem (17 lutego), nadciągając znad Skandynawii. Jak podaje portal fanipogody.pl najmocniej będzie wiało w północnej Polsce. Najgroźniejszy wiatr będzie nad Bałtykiem, gdzie może osiągnąć nawet 110-130 km/h oraz wysoko w górach – huraganowe porywy na Śnieżce mogą osiągnąć 150-200 km/h. Taka wichura przyniesie na Bałtyku sztorm z falami do wysokości 5-9 metrów, a na lądzie liczne wiatrołomy, strażacy będą więc mieli znów pełne ręce roboty. Możliwe są burze, intensywne opady deszczu oraz oblodzenia dróg i chodników. To wszystko stwarza bardzo duże zagrożenie dla życia, zdrowia i mienia.

Do wichury należy się przygotować – jeśli to możliwe unikać wychodzenia z domu, przestawić wcześniej samochód, tak by nie był zaparkowany pod drzewami i bilbordami, z balkonu usunąć luźne przedmioty.

Synoptycy ostrzegają również, że tak niebezpieczne porywy wiatru mogą powodować uszkodzenia budynków i zrywanie dachów.

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomina wszystkim właścicielom i zarządcom obiektów budowlanych, że do ich obowiązków (zgodnie z przepisami art. 61 pkt 2 Prawa budowlanego) należy: zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpiecznego użytkowania obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak m.in.: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

Prędkość wiatru osłabnie w niedzielę, 19 lutego.

Oprac. Karol Molęda