Uczniowski Budżet Obywatelski

0
375

Idea budżetu obywatelskiego wkroczyła do gdyńskich szkół. Uczniowie piszą projekty, zdobywają środki, organizują głosowanie.

Uczniowski Budżet Obywatelski w 2022/23 będzie realizowany w 26 gdyńskich szkołach. Aktualnie trwają zbiórki środków na przeprowadzenie projektu, dzięki któremu uczniowie będą mogli zmienić swoje otoczenie, spełniać swoje pomysły i świetnie się przy tym bawić.

Założeniem projektu jest aktywizacja uczniów do zgłaszania pomysłów i propozycji, oddawania sprawczości w ich ręce w zakresie tego, co chcieliby aby w ich szkołach się zadziało – podkreśla Stanisław Korycki, koordynator projektu. – To właśnie uczniowie mogą pisać i składać wnioski, zachęcać swoich kolegów i koleżanki do poparcia ich projektu. Gdy taka propozycja zdobędzie pisemne głosy wsparcia, zostaje złożona do szkolnej komisji zajmującej się jej weryfikacją. W komisji znajdują się dyrektor, nauczyciele oraz przedstawiciel uczniów. Jeśli weryfikacja przejdzie pomyślnie – rozpoczyna się oficjalne głosowanie na najlepszy projekt. Ważnym elementem całego procesu jest zachęcanie wszystkich uczniów do uczestnictwa w Uczniowskim Budżecie Obywatelskim. Pokazywanie, że każdy głos ma znaczenie i że każdy może w tym uczestniczyć, wypatrywać wyników i wspólnie cieszyć się ze zwycięskich pomysłów. Główną inspiracją jest oczywiście miejski Budżet Obywatelski – wy głosujecie, my realizujemy.

Przystępując do projektu szkoły otrzymają 1000 zł od Wydziału Edukacji, a organizatorzy podpowiedzą jak pozyskać kolejne środki. Do dyspozycji jest już regulamin, wzory plakatów i kart do głosowania, przeprowadzone zostaną warsztaty pomagające zgłosić własne pomysły. W ramach działania UBO uczniowie placówki sami określają swoje potrzeby. Te mogą być związane np. z doposażeniem szkoły o potrzebny, zdaniem uczniów, sprzęt, czy stworzeniem dodatkowych zajęć. Po określeniu potrzeby, kolejny krok to napisanie i złożenie wniosku, a następnie promowanie go wśród koleżanek i kolegów oraz jednoczesne zachęcanie do poparcia danego projektu.

Partnerami wydarzenia są Wymiennikownia, Laboratorium Innowacji Społecznych oraz nasz portal.

Oprac. Małgorzata Trasna