UBO pozamiatał!

0
123

Gorący news prosto z kongresu szkolnych budżetów obywatelskich, który miał miejsce w Krakowie.

Gdyński projekt pod nazwą “Uczniowski Budżet Obywatelski” zaimponował uczestnikom krakowskiego spotkania. Jak zauważyli reprezentanci naszego miasta – pozamiatał. – Po prezentacji dostaliśmy masę pytań, jak to robimy i czy to, że szkoły same zbierają pieniądze się sprawdza. Czuliśmy się jak celebryci w ogniu pytań o świecie szkolnych budżetów obywatelskich! – relacjonuje Stanisław Korycki, jeden z inicjatorów i organizatorów wydarzenia. – To świetne przeżycie, które poszerzyło naszą wiedzę na temat Szkolnych Budżetów Obywatelskich. Cieszymy się, że podobne inicjatywy zaczynają się rodzić także w innych miastach – dodaje.

Uczniowski Budżet Obywatelski to inicjatywa, która początkowo wydawała się być lokalnym eksperymentem, zyskała rozgłos i uznanie, zainspirowała bowiem młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa w kształtowaniu otoczenia szkolnego. Niezależni obserwatorzy, przeglądając wyniki projektu, zauważyli pozytywny wpływ na uczniów, którzy mieli możliwość uczestniczyć w decyzjach dotyczących swojej szkoły. Dzięki niesamowitemu zaangażowaniu uczniów szkół, organizatorom udało się zebrać ponad 100 tysięcy złotych! To absolutny rekord. Dzięki determinacji i kreatywności akcja odbyła się w 26 szkołach.

Teraz jesteśmy na etapie podsumowywania wyników, i musimy przyznać, że jesteśmy pozytywnie zaskoczoni efektami! Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim i każdemu z osobna za wkład w jaki wniósł w ten projekt. To dzięki uczniom gdyńśkich szkół mamy możliwość wprowadzania pozytywnych zmian w naszych szkołach! – komentuje Hania Wcisło, organizatorka UBO.

– Nie możemy się doczekać kolejnej edycji Uczniowskiego Budżetu Obywatelskiego i kolejnych genialnych projektów, które wspólnie zrealizujemy! – podsumowuje Mateusz Neumann, organizator UBO. – Trzymajcie się, a następnie sprawdźcie naszą stronę internetową, gdzie wkrótce pojawią się szczegóły dotyczące wyników! – dodaje.

Założeniem projektu jest aktywizacja uczniów do zgłaszania pomysłów i propozycji, oddawania sprawczości w ich ręce w zakresie tego, co chcieliby aby w ich szkołach się zadziało. To właśnie uczniowie mogą pisać i składać wnioski, zachęcać swoich kolegów i koleżanki do poparcia ich projektu. Gdy taka propozycja zdobędzie pisemne głosy wsparcia, zostaje złożona do szkolnej komisji zajmującej się jej weryfikacją. W komisji znajdują się dyrektor, nauczyciele oraz przedstawiciel uczniów. Jeśli weryfikacja przejdzie pomyślnie – rozpoczyna się oficjalne głosowanie na najlepszy projekt. Ważnym elementem całego procesu jest zachęcanie wszystkich uczniów do uczestnictwa w Uczniowskim Budżecie Obywatelskim. Pokazywanie, że każdy głos ma znaczenie i że każdy może w tym uczestniczyć, wypatrywać wyników i wspólnie cieszyć się ze zwycięskich pomysłów. Główną inspiracją jest oczywiście miejski Budżet Obywatelski – wy głosujecie, my realizujemy.

Oprac. Małgorzata Trasna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here