Wielki Kack: Tor na Stacji Kieszonka

0
343

W parku przy ulicy Starodworcowej zamontowano fragment nawierzchni torowej wykonanej na wzór linii kolejowej z 1921 roku.

Prace wykonano na zlecenie Rady Dzielnicy Wielki Kack. Fragment toru umieszczono w miejscu, w którym dawniej przebiegała linia kolejowa prowadząca z Kokoszek do Gdyni.

Do symbolicznej ekspozycji zastosowano oryginalny tor wyprodukowany w roku 1905, posiadający stalowe szyny ustawione w rozstawie 143,5 cm. Profil szyny (typu 8) to: główka, szyjka oraz stopka o wymiarach maksymalnych 13,8cm x 11,0cm. Ciężar jednego metra szyny to 41 kg. Szyny położone zostały na impregnowanych podkładach drewniany sosnowych o wymiarach: szerokość 24 cm, grubość 16 cm.

Stacja Kieszonka to jeden z dziewięciu parków kieszonkowych zrealizowanych w ramach ogólnomiejskiego projektu z Budżetu Obywatelskiego w edycji z 2019 r. Inspiracja dla twórców kieszonki była przedwojenna, nieistniejąca już relacja Gdynia-Kokoszki, której fragment biegł m.in. obecną ul. Starodworcową. W geometrycznym układzie rabat i alejki parku można odnaleźć kształty peronów, semaforów lub nawet kół napędowych lokomotyw, a stojąca w centralnym punkcie okrągła ławka przywodzi na myśl kolejową poczekalnię. Teraz do parku dołączyła ekspozycja oryginalnego fragmentu nawierzchni torowej, posiadająca stalowe szyny, wyprodukowana w roku 1905 roku przez producenta – Hutę Krupp.

To nie koniec atrakcji w wielkokackiej kieszonce. W ramach kolejnego zwycięskiego projektu z Budżetu Obywatelskiego w 2021 r. w przestrzeni parku pojawi się szafka dla fanów czytania na ławce, będzie z materiału odpornego na warunki pogodowe i zostanie usytuowana w parku w pobliżu jednej z alejek. Zostanie odpowiednio opisana wraz z wytłumaczeniem zasad bookcrossingu, autorką jest pani Agata Lewandowska, również radna z Wielkiego Kacka.

Rada Dzielnicy ze swojego budżetu rocznego chętnie przeznacza środki na dalsze doposażanie w elementy małej architektury i zieleń, obu parków przy ul. Starodworcowej. W tym roku zamierzamy również sfinansować wykonanie nasadzeń na pobliskim Placu 66. Pułku Piechoty, znajdującym się przy pętli autobusowej obok Szkoły Podstawowej nr 20 – mówi Piotr Szpajer, przewodniczący Zarządu Dzielnicy. – W kolejnych latach chcemy nadal rozwijać zielone przestrzenie wzdłuż ulicy Starodworcowej. W tym celu sfinansowaliśmy wykonanie, na zlecenie Wydziału Ogrodnika Miasta, koncepcji zagospodarowania terenów zielonych wzdłuż tej ulicy. Z kolei z budżetu inwestycyjnego zaplanowaliśmy urządzenie zieleni, wzdłuż ul. Starodworcowej, od ul. Wielkopolskiej w kierunku szkoły – podsumowuje przewodniczący.

Po odwiedzeniu „Stacji Kieszonki” zapraszamy także do położonego nieopodal – parku im. Franciszka Ornassa, to zielony skwer znajdujący się przy ul. Starodworcowej – pomiędzy ulicami Nowodworcową i Solną, naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 20. Projekt obu parków przy ulicy Starodworcowej oraz sama ekspozycja nawierzchni torowej oprócz konkretnej inspiracji historycznej, była zrealizowana w myśl idei łączenia współczesnej przestrzeni publicznej z lokalną warstwą historyczną.

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Mateusz Kalinowski