Tak było. Naprawdę! 🗓

0
530

Teatr Gdynia Główna oraz Miasto Gdynia zapraszają na premierę online czytania performatywnego: TAK BYŁO. NAPRAWDĘ! 15 grudnia o godz. 18:00

 

Link do filmu:

„Dzień dobry! Realizujemy projekt teatralny i szukamy autentycznych historii i opowieści mieszkańców. Czy chciałby się Pan/Pani podzielić swoją?”. Właśnie w taki sposób pisarka Salcia Hałas zaczepiała mieszkańców gdyńskiego ZOH-u (rejon ulic Zamenhofa i Opata Hackiego na Chyloni) w kwietniu 2020 roku. Unikalna atmosfera tamtych dni i zmagania związane z realizacją projektu kulturalnego w trakcie sytuacji pandemicznej zostały przywołane w spektaklu „Tak było. Naprawdę!” wg scenariusza Salci Hałas i w reżyserii Ewy Ignaczak.

Próbom zdobycia historii mieszkańców Gdyni towarzyszą tutaj rządowe komunikaty o zwiększaniu obostrzeń sanitarnych a zniechęcenie związane z przymusowym zamknięciem w domu i rozczarowanie nieustanną pracą zdalną jeszcze bardziej pogłębia niemoc twórczą. „Tak było. Naprawdę!” zderza także fascynujące opowieści z historii Gdyni z teraźniejszymi próbami odzyskania przed ekranem komputera zagubionej sprawczości.

Autentyczny i osobisty spektakl (Salcia Hałas zagra samą siebie, podobnie jak pracownicy Teatru Gdynia Główna, którzy pomagali pisarce podczas spacerów po gdyńskim osiedlu) staje się wyjątkowo aktualną kroniką czasów on-line, gdzie osobisty kontakt z człowiekiem wydaje się jedyną skuteczną receptą na normalność.

Nieustannie zmieniająca się rzeczywistość roku 2020 dopisała także swoje zakończenie do całej historii. Czytanie performatywne tekstu Salci Hałas planowaliśmy zagrać dla mieszkańców gdyńskich dzielnic podczas plenerowych prezentacji, obostrzenia sanitarne zmusiły nas do modyfikacji tych planów i publikację spektaklu do obejrzenia w internecie.

Wydarzenie dostępne bezpłatnie i online. Projekt finansowany ze środków Miasta Gdyni.

Oprac. Amelia Bielska

Scheduled Featured kulturalnie