Świętujmy razem 98 lat 🗓

0
282

Koncert w hali Polsat Plus Arena Gdynia, uroczysta sesja Rady Miasta w Teatrze Miejskim, widowiskowy pokaz dronów czy oprowadzania po muzealnych zakamarkach i wystawach – to tylko część wydarzeń, które są organizowane z okazji 98. urodzin Gdyni.

Świętowanie rozpocznie się 4 lutego o godz. 10.00 mszą świętą w bazylice przy ul. Armii Krajowej 26. Najwięcej będzie się jednak działo od 9 do 10 lutego. Zarezerwujcie sobie czas i celebrujcie tę ważną rocznicę razem z nami.

Gdynia zaprasza mieszkańców

Świętowanie z okazji 98. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich rozpocznie się już 4 lutego o godz. 10.00 mszą świętą w bazylice przy ul. Armii Krajowej 26. Natomiast oficjalne miejskie uroczystości odbędą się 10 lutego o godz. 12.00 przy pomniku Polski Morskiej. Po uroczystościach przy pomniku (10.02) prezydent Wojciech Szczurek zaprosi mieszkańców do hali Polsat Plus Arena Gdynia. Tu świętowanie potrwa od godz. 12.30 do 17.00. Tegorocznym motywem przewodnim będą lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte. Atrakcje i program przygotowano przede wszystkim z myślą o gdyńskich seniorach. Wstęp na podstawie zaproszenia, które można odbierać od 29 stycznia w Centrum Aktywności Seniora (ul. 3 Maja 27).

Uroczystość w Teatrze Miejskim

Tradycją obchodów urodzin Gdyni jest uroczysta sesja Rady Miasta Gdyni. Odbędzie się ona 10 lutego o godz. 16.00 w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza. Podczas sesji wręczone zostaną Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni” oraz nagrody Czas Gdyni za najlepszą „Gdyńską Inwestycję Roku”. 24 stycznia Rada Miasta Gdyni jednogłośnie zdecydowała o nadaniu medali doktor Alinie Winiarskiej, Tomaszowi Brodewiczowi i Morskiej Agencji Gdynia.

Uroczystą sesję zakończy koncert w wykonaniu trio – Robert Guzik Warsaw Guitar College. Wstęp do Teatru Miejskiego tylko na podstawie zaproszeń.

Największy w Polsce pokaz dronów

Z okazji 98. urodzin Gdyni zorganizowane zostanie wyjątkowe wydarzenie plenerowe pt. „Podniebny Taniec 250 Dronów”. Na gdyńskim niebie pojawi się dwieście pięćdziesiąt urządzeń w największym w Polsce tańcu świetlnych dronów. To widowisko odbędzie się na gdyńskiej plaży w Śródmieściu. Pokazane zostanie osiem trójwymiarowych figur, które opowiedzą historię miasta. Pokazowi towarzyszyć będzie narracja, która uzupełni pokaz muzyką i opowieścią.

Goście zaproszeni będa do Strefy Widza znajdującej się w okolicy pomnika gdyńskich rybek na bulwarze. Z tego miejsca będzie najlepszy widok na rozświetlone dronami niebo. Widowisko będzie dobrze widoczne z bulwaru i w mniejszym stopniu z innych miejsc znajdujących się w okolicy plaży Śródmieście. W Strefie Widza słychać będzie uzupełniający widowisko podkład muzyczny. Pokaz odbędzie się 10 lutego o godz. 19.00 na plaży Śródmieście i potrwa około 10 minut, dlatego warto przyjść chwilę przed czasem.

Lądowisko i strefa pokazu będzie całkowicie wyłączona z ruchu pieszego zgodnie z zaprezentowaną mapą. Pokaz potrwa 8-9 minut. Długość pokazu wynika z pojemności akumulatorów znajdujących się w dronach. Drony wzbiją się na wysokość około 60-100 m. Najlepszy widok na podniebne figury będzie z odległości pow. 150 m od Strefy Pokazu.

Taniec dronów jest uzależniony od warunków pogodowych. Oznacza to, że przy złych warunkach pogodowych, takich jak silny opad deszczu lub wiatr pow. 6m/s, pokaz zostanie przesunięty lub przeniesiony na następny dzień. Specjalne komunikaty dotyczące wydarzenia ukażą się na stronie internetowej gdynia.pl oraz serwisach społecznościowych w czwartek, 8 lutego o godz. 15.00 z prawdopodobieństwem 70%; 9 lutego (piątek) o godzinie 12.00 z prawdopodobieństwem 90% oraz 10 lutego (sobota, dzień pokazu) o godz. 12.00 z prawdopodobieństwem 99%.

W trakcie wydarzenia obowiązuje wydany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego całkowity zakaz korzystania z dronów i innych urządzeń latających na wskazanym obszarze.

Wielki Koncert Bajkowych Przebojów

Z okazji urodzin odbędzie się Wielki Koncert Bajkowych Przebojów dla dzieci. To wspaniałe wydarzenie muzyczno-taneczne rozpocznie się 17 lutego o godz. 10.00, 12.30, 15.00 i 17.30 w Polsat Plus Arenie Gdynia (ul. Kazimierza Górskiego 8). Popularne hity pojawią się w specjalnie przygotowanych aranżacjach. Zabrzmią piosenki z takich bajek jak: „Vaiana”, „Mała Syrenka”, „Kraina Lodu” czy „Zaplątani”. Wszystko to w wykonaniu znakomitych artystów i w niesamowitej oprawie artystycznej.

W związku z tym, że jest to czas karnawałowych zabaw, organizatorzy zachęcają uczestników – zarówno młodszych, jak i starszych, do przebrania się w stroje karnawałowe. Niech będzie radośnie, kolorowo i wygodnie!

Koncert odbędzie się w czterech turach: I TURA o godz. 10.00, II TURA o godz. 12.30, III TURA o godz. 15.00 i IV TURA o godz. 17.30.

Wstęp na bal jest bezpłatny, ale biletowany. Pierwszeństwo udziału w wydarzeniu mają rodziny posiadające gdyńską Kartę Mieszkańca. Rejestracja dla osób nieposiadających Karty Mieszkańca rozpocznie się 29 stycznia. Na koncercie dzieci mogą przebywać wyłącznie pod opieką uprawnionych osób pełnoletnich.

Bieg Urodzinowy Gdyni

Bieg Urodzinowy Gdyni z Decathlon to nie tylko wielki powrót tych zawodów oraz cyklu Grand Prix Gdyni na biegową mapę Polski, ale także wyjątkowe święto mieszkańców, którzy mogą aktywnie uczestniczyć w urodzinach swojego miasta. Żeby wystartować w Biegu Głównym i marszu Nordic Walking trzeba uiścić opłatę startową w wysokości 80 zł, jednakże to kwota przewidziana dla osób chcących wystartować tylko w jednej z trzech, wchodzącej w skład Grand Prix Gdyni w Biegach Ulicznych imprez. Pakiet na dwa dowolnie wybrane biegi wynosi 130 zł, zaś start w trzech z nich wiąże się z uiszczeniem 160 zł.

Dzieci i młodzież, żeby wziąć udział w zawodach, będą musiały uiścić kwotę wpisowego w wysokości 40 zł w pakiecie na trzy biegi. Natomiast koszt startu w dwóch wiąże się z wydaniem 35 zł. Start tylko w jednym z nich wynosi 20 zł. Doskonale widać, że najtaniej jest zakupić pakiet na wszystkie biegi.

Osoby posiadające Kartę Mieszkańca mogą liczyć dodatkowo na zniżkę w wysokości 10%, lecz tylko w przypadku zakupu pojedynczego pakietu startowego.

Do Biegu Urodzinowego Gdyni, podobnie jak do pozostałych biegów z cyklu Grand Prix Gdyni w Biegach Ulicznych 2024, można zapisać się w nowym Profilu Zawodnika znajdującego się na stronie internetowej imprezy. Rejestracja do lutowej imprezy odbywać będzie się tylko do 31 stycznia do godziny 23.59. Po tym terminie do Biegu Urodzinowego Gdyni będzie można rejestrować się wyłącznie 10 lutego w biurze zawodów. To również termin, w którym można zarejestrować się promocyjnie na cały przyszłoroczny cykl.

Oprócz biegu głównego na 10 km, startów dzieci, młodzież i Nordic Walkerów Gdyńskie Centrum Sportu przygotowało także trasę, którą przebiec można niezależnie od formy – bieg na 1926 metrów. Wystąpią w nim także znani i lubiani instruktorzy Gdyńskiego Poruszenia.
Ma linii startu zameldują się Magda Drażba (Pilates, Fitness, Zdrowy kręgosłup), Łukasz Długoński (Fitness, Zdrowy kręgosłup, Body Shape), Joanna Czarniecka (Pilates), Magdalena Biegańska (Zajęcia dla osób z niepełnosprawnością ruchową) i Piotr Rogalski (Joga).

Wydarzenia w Muzeum Miasta Gdyni

9 lutego, godz. 18.00 – Dla przyjaciół Kachu – odsłonięcie nowego muralu w Muzeum i prelekcja dr. Huberta Bilewicza „Inny. Kazimierz Kachu Ostrowski wobec szkoły sopockiej”. Wstęp wolny. Liczba uczestników: 100 osób.

„Dla przyjaciół: Kachu” to najnowszy projekt muzeum, w którym poznamy postać wybitnego gdyńskiego artysty Kazimierza „Kacha” Ostrowskiego (1917-1999). Malarza, ucznia profesorów malarstwa: Janusza Strzałeckiego, Artura Nacht-Samborskiego i architektury – Jacka Żuławskiego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie oraz studenta w paryskim atelier awangardowych mistrzów, Ferdynanda i Nadii Léger, twórcy monumentalnych kompozycji architektonicznych wykonanych w technice sgraffito, projektanta gobelinów, dywanów i witraży.

Kazimierz Ostrowski to wpływowa postać powojennego środowiska artystycznego Wybrzeża, uwielbiany przez studentów profesor Akademii Sztuk Pięknych. Był wszechstronnym artystą, który po II wojnie światowej osiadł na stałe w Gdyni i przez ponad 40 lat prowadził w niej swoją pracownię. Ostrowski w unikalny sposób, łącząc kolor i geometrię, odmalowywał charakter i tożsamość tego młodego, portowego miasta. Lokalna, gdyńska tematyka stanowiła sedno jego artystycznej duszy, natomiast wyraźnym, charakterystycznym głosem była abstrakcja – międzynarodowy język awangardy.

Po odsłonięciu muralu odbędzie się wyjątkowa prelekcja dr Huberta Bilewicza pt. „Inny. Kazimierz Kachu Ostrowski wobec szkoły sopockiej”.

10 lutego, godz. 11.00 – 100 lat Gdynio! – aktywne zwiedzanie wystawy „Gdynia – Dzieło Otwarte” dla rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym. Wstęp wolny, bezpłatne wejściówki można pobrać ze strony: www.bilety.muzeumgdynia.pl. Liczba uczestników: 10 dzieci + opiekunowie.

10 lutego, godz. 13.00 – „Odkryj w Gdyni nieoczywiste. Pradzieje.” – nowy moduł zmienny wystawy „Gdynia – Dzieło Otwarte”. Wstęp wolny. Liczba uczestników: 100 osób.

11 lutego, godz. 14.00 – MY O RZECZACH / RZECZY O NAS – finisaż wystawy. Wstęp bezpłatny, wejściówki można pobrać przed wydarzeniem w kasie. Liczba uczestników: 100 osób.

Świętujemy w Muzeum Emigracji

W sobotę, 10 lutego w godz. 10.00-18.00 muzeum zaprasza na bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej. Przypominamy, że w godzinach otwarcia instytucji można za darmo skorzystać z dostępu do największej na świecie genealogicznej bazy danych (ancestry.com) i przekonać się, dokąd emigracyjne ścieżki poprowadziły naszych przodków.

Dodatkowo bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem po wystawie stałej zaplanowano w godzinach: 10.00-11.30 i 11.45-13.15.

Obowiązują zapisy pod adresem mailowym: kasa@muzeumemigracji.pl lub numerem telefonu 58 670 41 61.

Na oprowadzanie po magazynach zbiorów Muzeum Emigracji zaprasza w godzinach: 10.30-11.30, 12.15-13.15 i 13.45-14.45.

Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy pod adresem mailowym: kasa@muzeumemigracji.pl lub numerem telefonu 58 670 41 61. Limit osób: 10.

„Kryminalna sobota” to specjalna edycja znanej i lubianej gry detektywistycznej „Kryminalny Piątek” dla osób 16+. Lubisz rozwiązywać zagadki i w aktywny sposób odkrywać nowe miejsca? Jesteś wielbicielem kryminałów lub gier fabularnych? A może dobrze bawisz się w escape roomie? Jeśli tak, to „Kryminalna sobota” (10 lutego) w Muzeum Emigracji jest dla ciebie. Podczas najbliższej rozgrywki przeniesiemy się do Gdyni lat 60-tych. Rozwiążemy tajemniczą zagadkę w ramach scenariusza „I pojawił się gość z nieba…”. Uwaga! Stroje lub elementy strojów nawiązujące do klimatu lat 60-tych mile widziane.

Scenariusz gry przygotuje ekipa z Sirius Game Studio. Wydarzenie jest adresowane do osób dorosłych i młodzieży od 16 lat.
Na specjalną edycję gry muzeum zaprasza w sobotę, 10 lutego w następujących godzinach: 13.30-15.30, 16.30-18.30 i 19.30-21.30.

Zapisy pod adresem mailowym: warsztaty@muzeumemigracji.pl. Koszt: 25 zł.

Warto wiedzieć

W dniu urodzin Gdyni (10.02) za wejście na wystawy w Centrum Nauki Experyment zapłacimy jedynie 10 zł, a za bilet do kina w Gdyńskim Centrum Filmowym – 17 zł.

Natomiast do Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Emigracji tego dnia wstęp jest bezpłatny.

Oprac. Marek Lutowski

od do
Scheduled Featured miasto