Startuje Explory 2024

0
245

Mają zaledwie po kilkanaście lat, a już zmieniają swoje otoczenie. Ich projekty zachwycają i zadziwiają. Program Explory to szansa na pokazanie innowacyjnych pomysłów szerszej publiczności oraz skonfrontowanie ich z ekspertami.

Pod koniec stycznia ruszyła XIII edycja największej w Polsce inicjatywy wpierającej utalentowaną młodzież. Do najnowszego sezonu uczniowie z całego kraju zgłosili rekordową liczbę 323 projektów, z których 161 weźmie udział w Półfinale Konkursu Explory 2024. Wśród nich 34 z Pomorza. Kolejny etap już wiosną.

Pod koniec stycznia 2024 Explory otworzyło online (na swoim Facebooku) najnowszy, XIII sezon Programu. Właśnie wtedy ogłoszona została lista 161 projektów z całej Polski, zakwalifikowanych do półfinału dla młodych wynalazców i innowatorów. W tym gronie znalazły się 34 pomysły z Pomorza, m.in. sposób na redukcję zanieczyszczeń w ekosystemie morskim czy system przeciwpożarowym w autach. Nowa edycja to kolejna okazja dla młodzieży w wieku 13-20 lat m.in. na rozwijanie projektów naukowych, badawczych i inżynierskich, szansa na udział w kreatywnych warsztatach i inspirujących wykładach, możliwość pozyskania dofinansowania na wsparcie projektu czy wyjazdy z polskimi delegacjami na konkursy międzynarodowe.

Dla uczestników programu, głównym punktem jest Konkurs Explory. W gronie zakwalifikowanych do wiosennego półfinału znalazł się m.in. projekt „Aqua Guardian”, czyli zaawansowane systemy filtracyjne do wyłapywania plastiku z rzek nadbałtyckich. Autorami pomysłu są Alex Petit i Maksymilian Dobrowolski z Gdyni. Z kolei Kamil Szych oraz Martyna Budzich z Kwidzyna, do konkursu zgłosili się z propozycją systemu przeciwpożarowego do silników samochodów – jego zadaniem ma być wykrywanie wzrostu temperatury, obecności dymu czy ognia w pojazdach. Pozostali konkursowicze, m.in. z Gdańska, Słupska czy Kowali, skupiali się też na tematach takich jak: biodegradowalne materiały, antybiotykooporność czy diagnozowanie zmian skórnych.

Bardzo się cieszymy, że XIII edycję Programu Explory rozpoczęliśmy rekordem zgłoszeń do Konkursu Explory – tłumaczy Dorota Braziewicz, Dyrektorka Programu Explory. – Wybór najciekawszych projektów spośród puli tak świetnych pomysłów nie był łatwy, ale mamy pewność, że zakwalifikowane projekty wyróżniają się innowacyjnością i kreatywnością, a ich autorzy to talenty z największym potencjałem. Cieszymy się, że na tej liście nie zabrakło projektów z Pomorza. Nie możemy doczekać się rozwoju prac naszych uczestników i już pracujemy nad kwietniowym wydarzeniem – dodaje.

Oprócz tego, podczas otwarcia sezonu Explory, zaprezentowane zostały plany na najbliższą edycję. W harmonogramie pojawiły się m.in. programy wsparcia (program mentoringowy i powracający po latach program stażowy) czy szkolne festiwale naukowe. Ogłoszoną nowością ma być czerwcowy „Explory Tour” po Polsce, podczas którego kilka miast w kraju odwiedzi żółty bus Explory, by wspólnie z przedstawicielami samorządów, partnerami oraz młodzieżą, tworzyć pomysły na innowacyjne rozwiązania dla lokalnych problemów i wyzwań.

Całość wydarzenia, transmitowanego na Facebooku Explory, zakończyła rozmowa Laureatów z 2021 i 2023 roku – Martyny Łuszczek i Piotra Węgrzyna – ich projektowe historie i osiągnięcia miały pomóc tegorocznym uczestnikom konkursu w zachęceniu ich do dalszej pracy nad własnymi pomysłami.

Organizatorem Programu Explory jest Fundacja Zaawansowanych Technologii.

mat. organizatora