Stanowisko dla „Sokoła”

0
408

Na terenie ekspozycji plenerowej Muzeum Marynarki Wojennej powstaje stanowisko dla okrętu podwodnego.

Mowa o jednostce typu Kobben – dawnym „Sokole”. Okręt stoi obecnie w PGZ Stoczni Wojennej, gdzie przeszedł prace zabezpieczające i adaptacyjne. Jest gotowy do transportu na ekspozycję, a muzeum szuka obecnie firmy, która podejmie się tej operacji. Zostanie udostępniony dla zwiedzających w przyszłym roku.

Równolegle muzeum szuka również firmy, która podejmie się transportu morskiego i lądowego tego eksponatu – z PGZ Stoczni Wojennej, gdzie zrealizowano prace adaptacyjne i gdzie obecnie znajduje się okręt, na stanowisko przy bulwarze. Zainteresowani mogą składać oferty w przetargu do 5 października do godz. 9.00 na specjalnej platformie. To będzie najbardziej spektakularna, trudna i kosztowna operacja. Po pierwsze trzeba będzie przenieść okręt z nabrzeża w stoczni na ponton, który zostanie przeholowany do basenu Prezydenta, w rejon „Błyskawicy”. Stamtąd zostanie przeniesiony na specjalne, wieloosiowe platformy, na których przejedzie w poprzek molo Południowego, skweru Kościuszki i poprzez aleję Topolową.

Według założeń okręt będzie dostępny dla zwiedzających w przyszłym sezonie letnim. A to dlatego, że po postawieniu okrętu na ekspozycji trzeba będzie uzupełnić jego wyposażenie i ostatecznie przygotować go na przyjęcie gości. Aby zwiedzający mogli swobodnie wejść do wnętrza okrętu, wycięto też specjalne drzwi. W środku będzie można zobaczyć kambuz, kabinę nawigacyjną czy centralę okrętu z peryskopami. Peryskop będzie czynny. Będzie można przez niego oglądać wody Zatoki Gdańskiej i redę portu. Ponadto obok okrętu pojawi się wystawa o polskiej flocie podwodnej, tak aby wprowadzić gości w temat.

Oprac. Marek Lutowski