Społeczne graffiti na Oksywiu

0
538

Laureaci II nagrody w konkursie Junior Biznes dla przedsiębiorczych i pomysłowych młodych gdynian pomogą zagospodarować przestrzeń w tworzonym właśnie Domu Sąsiedzkim na Oksywiu. Grupa licealistów z X LO w Gdyni zorganizuje konkurs dla twórców graffiti, którego mottem przewodnim ma być uwrażliwienie mieszkańców na społeczne problemy.

Mural powstanie na ścianie budynku przy ul. Śmidowicza 49 na Oksywiu. To właśnie tam w ramach działań rewitalizacyjnych niebawem zacznie działać Dom Sąsiedzki – placówka oferująca mieszkańcom Gdyni możliwość spędzania wolnego czasu, rekreację oraz udzielająca wsparcia w kłopotach życiowych. Estetykę tego miejsca wzbogaci graffiti wyłonione w plebiscycie zorganizowanym przez przedsiębiorczych licealistów.

Uczymy się w II klasie X Liceum Ogólnokształcącego. Stworzyliśmy szkolny pięcioosobowy zespół i pod opieką pani Joanny Galińskiej, która uczy ekonomii, wzięliśmy udział w konkursie Junior Biznes – informuje Monika, jedna z reprezentantek X LO. – To był nasz pierwszy start w takim wydarzeniu dla przedsiębiorczej młodzieży. Nad naszym projektem pracowaliśmy od początku tego roku.

Tegoroczna edycja Junior Biznes była drugą z rzędu. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mieli za zadanie przygotować projekt odpowiadający potrzebom społeczności lokalnej: sąsiedzi, rówieśnicy czy mieszkańcy Gdyni. Tu decyzja należała do zespołu.

Zdecydowaliśmy się napisać projekt dotyczący zorganizowania konkursu graffiti. Chcieliśmy, by tematem przyszłego muralu była problematyka społeczna – wyjaśnia Monika z X LO. – Z jednej strony zależało nam na poprawie estetyki miasta, z drugiej zaś na uwrażliwieniu widza na problemy społeczne. Młodzi przedsiębiorcy poszukiwali miejsca, w którym społeczny mural najlepiej wpisałby się w otoczenie. Pierwotnie myśleli o tunelu przy SKM Wzgórze św. Maksymiliana, okazało się jednak, że z wielu powodów ich pomysł nie mógł być tam zrealizowany.

Nawiązaliśmy więc współpracę z Laboratorium Innowacji Społecznych i wspólnie podjęliśmy decyzję, aby konkursowe graffiti wzbogaciło przestrzeń tworzonego Domu Sąsiedzkiego przy ul. Śmidowicza 49 na Oksywiu – mówi Monika. Jest tam ściana na granicy terenu, opierająca się o leśną skarpę. Charakter miejsca będzie miał bezpośredni związek z tematyką proponowanego muralu.

W konkursie Junior Biznes uczniowie X LO zajęli II miejsce (wśród zgłoszonych 26 zespołów). Laureatom nagrody wręczał Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Na realizację naszego projektu otrzymaliśmy 1000 złotych – cieszy się Monika. – To pozwoli na to, aby nasz pomysł wystartował przy ul. Śmidowicza. Właśnie zaczynamy ogłaszać w Internecie informacje o konkursie, aby zgłosiło się jak najwięcej artystów, a zwycięzcę wyłoni plebiscyt na tworzonym profilu fb. Chcemy zdążyć do połowy czerwca, aby gotowe społeczne graffiti zaprezentować na pikniku sąsiedzkim organizowanym na Oksywiu przez naszych partnerów z LIS. Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie, głosowania i odwiedzin Domu Sąsiedzkiego na Oksywiu.

O konkursie Junior Biznes można przeczytać na stronie:
http://gdynia.pl/co-nowego,2774/poznalismy-zwyciezcow-konkursu-junior-biznes,482777

Oprac. Michał Rusak